Afet İnan

Afet İnan, Türk tarihine yön vermiş büyük bilim insanıdır. Türk Tarih Kurumu’nun yöneticiliğini yapmıştır.  Afet İnan, Türk Tarih Tezi’ni hayata geçiren büyük tarihçilerle anılıyor.

Afet İnan 29 Ekim 1909 yılında Osmanlı Devleti’ne bağlı olan Selanik’te doğmuştur.  Babası orman memurluğu yapan İsmail Hakkı Uzmay Şumnu olarak anılıyordu. Annesi ise Müderris Emrullah Bey’in kız torunu Şehdane Hanımdı.  Afet İnan ve ailesi Balkan Savaşı’nın meydan gelmesiyle göçe zorlandı.  Anadolu’ya yerleştikten sonra babası birçok bölgede orman memuru, müfettiş ve müdürlük görevleri yaptı. Emekli olduktan sonra Bolu Milletvekilliğini kazandı. Babası memur olduğu sürekli bölge ve şehir değiştirmek zorunda kaldı.  Bu nedenle ilköğretim eğitimini Biga, Adapazarı, Eskişehir ve Ankara’da tamamladı.  Daha sonra 6 yıllık ilkokul diplomasını almayı başardı.

Bursa’da eğitimine devam etti ve öğretmen olmayı başardı. Daha sonra İzmir’e atandı ve burada öğretmenlik yaptı.  Başarıları Atatürk’ün dikkatini çekti ve Fransızca öğrenmesi için İsviçre’nin Lozan şehrine gitmekle görevlendirildi.

Afet İnan’ın Tanınması

Afet İnan, öğretmenlik görevine devam ederken sınıfa Atatürk çay ziyaretine geldi. Burada Atatürk’le sohbet etme fırsatı yakaladı.  Ailesinin ve kendisinin Selanik’li olması Atatürk’ü mutlu etti ve ailesiyle tanışmak için yola koyuldu.  Afet İnan, Atatürk’e yabancı dil öğrenmek istediğini ve araştırmalarda yabancı dil kullanmak istediğini söyledi ve Ankara’ya atandı. Daha sonra eğitimini tamamlamak için İsviçre’ye gitti.

İsviçre’den yurda döndükten sonra İstanbul’da yabancı dil eğitimi almaya devam etti. Daha sonra tarih öğretmenliği sınavına girdi ve başarıyla sınavı kazandı.  Daha sonra Ankara’da tarih öğretmeni olarak göre v yaptı.

Afet İnan’ın Gelişimi

Afet İnan, yabancı okullara atandı ve öğretmenlik yapmaya başladı. Burada ki kitaplarda Türk milletini küçük düşürücü sözlerin sarf edildiğini duydu ve  itirazda bulundu.  Duyduklarını ve kitapları Atatürk’e ulaştırdı ve bu konu hakkında çalışmalar başladı.

Daha sonra Ankara’da Dil ve Tarih Fakültesi’nin kurulması gerektiğine karar kılındı. Afet İnan’a burada öğretmenlik görevi teklif edildi, fakat kendisini yetersiz gördüğü için görevi geri çevirdi.  Tekliften sonra Cenevre Üniversitesi’nde tarih üzerine birçok eğitim aldı.  Afet İnan tez konusu Türk Osmanlı ekonomisi olarak yazdı.  Tezinden sonra doktoralık unvanı için çalışmıştı ve unvanı almayı başardı.  Bu üniversitede eğitimine devam ederek profesörlük unvanını aldı. Hızlıca yurda döndü ve öğrendiklerini öğrencilere anlatmaya başladı. Dil ve Tarih fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Tarih ve sosyoloji konuları haricinde çalışmalarını Atatürk üzerinden de yaptı ve Atatürk ile ilgili birçok kitap yazdı.  Kadın hastalıkları ve doğum doktoru olan Rıfat beyle dünya evine girdi.  Afet İnan 1985 yılından bilime ve tarihe veda etti.

Afet İnan’ın Eğitim Verdiği Kurumlar

 1. Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi
 2. Ankara Fen Fakültesi
 3. Ankara Harp Okulu
 4. Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bu üniversitelerde Türkiye Cumhuriyeti ve Türk devrimi hakkında uzun yıllar ders verdi.

Afet İnan’ın  Eserleri

 1. Türk Tarihinin Ana Hatları
 2. İzmir İktisat Kongresi
 3. Mimar Sinan
 4. Devletçilik İlkesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı
 5. Mimar Sinan
 6. Medeni Bilgiler ve M. Kemal Atatürk’ün El Yazıları
 7. Türkiye Halkının Antropolojik Karakterleri ve Türkiye Tarihi
 8. Tarih Boyunca Türk Kadınının Hak ve Görevleri
 9. Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler
 10. Atatürk’ten Hatıralar
 11. Eski Mısır Tarihi ve Medeniyeti

Afet İnan’ın Üye Olduğu Kurumlar

 1. Türk Tarih Kurumu
 2. Milli Kütüphane’ye Yardım Derneği
 3. Çocuk Haklarını Koruma Derneği
 4. Türk Kadının Sosyal Hayatı Tektik Kurumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir