Ahmet Alkan

1999 Kasım ayında Sabancı üniversitesine görevine başlamış öğretim üyesidir.

Araştırma alanları; İktisat kuramı oyun kuramı eşleşme ve ihale kuramlarıdır.

Oyun Kuramında tercihlerin matematiksel  bağlantısından bahseder. Bu bağlantının temeldeki tercihleri daha karlı veya zararlı oluşunu teyit etmek ve çok fonksiyonlu  bir ilişkinin kaybını en aza indirmektir.. Soğuk savaşlarda devletlerin karlı çıkmak için  istedikleri stratejileri uygulamak istediklerinin ifade eder.

Aldığı Ödüller

Boğaziçi En iyi Araştırma Ödülü  1984

Türkiye Yöneylem Araştırma derneği en iyi araştırma ödülü 1985

Türkiye Ulusal bilimler Akademi Üyesi 2000

Robert’e  Talas’tan gelmiştir. Son yılı ASF ile iyi okulda uzaklarda geçmiştir. Brown Üniversitesi daha sonra ODTÜ matematik bölümü sonra 4 yıl doktora yaptığı Berkeley. Türkiye Amerika arası tam dönmekle sonuçlanmış birkaç yıl ODTÜ’de sonra 20 yıl Boğaziçi Üniversitesinde 200 bu yana kadar Sabancı Üniversitesinde öğretim üyeliği yapmış bu görevi de devam etmektedir. Fizik ve matematik diye başladığı üniversite yıllarında iktisat ve oyun teorisi olarak geliştiren Ahmet Alkan akademik kariyeri hayatı derslere girmeyi araştırma yapmayı ve birçok konuya sempatikçe yaklaşmıştır. Kariyerine Sabancı üniversitesinde devam etmektedir. Bilim akademisi asli üyelerindendir.

Ahmet Alkan Görevine devam eden akademisyenlerimizdendir. ABD’de okumasına karşın ülkesine dönmüş aldığı görevleri de yerine getirmiştir.  Akademik kariyerine baktığımızda başarılı bir özgeçmiş sergilemektedir. Çalışmalarında gerek seminerlerde konferanslarda yükselen bir kariyer çizmiştir. Geldiği noktaya baktığımızda gene beyin göçü yaşandığını eğitimini doktorasını yurt dışında yaptığını görmekteyiz. Tercihini memleketinden yana kullanması güzel olan. Yurt dışında eğitim alıp kariyerine orda da devam edebilirdi. Tercihini ülkesi adına kullanmış ve burada birçok öğretim görevliliği yapmıştır. Köklü bir üniversitede olan Boğaziçi Üniversitesinde 20 yıllık bir zaman küçümsenemez bir başarının da imzasıdır. Öncesinde ise ODTÜ gibi bilim adamları yetiştiren en iyi okullardan birinde öğretim üyeliği yapması da ayrıca önem teşkil etmektedir. Yeni bilim adamlarının yetiştirilmesinde onun gibi aydın akademisyenlere ülkenin her daim ihtiyacı olacaktır.

Eğitimde okulun kariyerin lisansın doktoranın ve dekanlığa kadar giden yolda kariyer yapmanın da ayrı zorluğu mevcut. Bilim kadar eğitime de yatırım sağlanmalı destek ve burslarla teşvik edilmesi çok önemlidir. Bu ülkeyi ileri taşıyacak olan bu eğitim kurumlarının yetiştirdiği gençlerle olacaktır. Gönül ister ki bir gün gelsin eğitim sistemimiz güçlü olduğuna inanılıp kariyer bu ülkede yapılsın. Bu ülkenin akademisyen ve bilim insanlarına ihtiyacının gerekliliği aşikardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir