Ahmet Nihat Berker

Ahmet Nihat Berker, kimya ve fizik alanında çalışmalar yapan Türk bilim insanıdır. 20 Eylül 1949 İstanbul doğumlu olan bilim insanımız, akademik kariyerine ordinaryüs profesör olarak devam etmektedir. Yurtdışında eğitim alan, uluslar arası bilim ödüllerine layık görülen bilim insanımız, 1999 yılında Türkiye’ye geri dönmüş ve çeşitli saygın üniversitelerde profesörlük yapmış, dekanlık ev rektörlük gibi önemli mevkilerde yer almıştır.

Ahmet Nihat Berker Eğitim Hayatı

1949 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Berker, bilim dünyasının bilinen isimlerinden olan Profesör Ratip Berker’in oğludur. Kuramsal fizik profesörü olan Ahmet Berker, lise eğitimini Robert Koleji’nde almış ve daha sonra lisans eğitimi almak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiştir. ABD’de bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne gitmeye hak kazanan Berker burada hem fizik hem de kimya bölümünden 1971 yılında mezun olmuştur. Daha sonra 1977 yılında doktora eğitimi almak üzere Illinois Üniversitesi’nin Urbana Yerleşkesi’ne gitmiştir.

Akademik Kariyeri

Massachutsetts Teknoloji Enstitüsü’nde 1988 yılında kuramsal fizik profesörü olan Ahmet Nihat Berker, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne 1999 yılında gelmiş ve burada Fen Edebiyat Fakültesi’nde dekan olarak görev almıştır. 1999 yılı itibari ile Türkiye’ye kesin dönüş yapmıştır. Daha sonra profesör unvanını aldığı Massachusetts Teknoloji Üniversitesi’nden ordinaryüs profesör unvanını 2004 yılında almaya hak kazanmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki görevinden sonra Türkiye’de Koç Üniversitesi’ne geçiş yapan Berker burada fizik profesörlüğü yaparak akademik çalışmalarına 2005 ve 2009 yılları arasında devam etmiştir.

Akademik çalışmaları sayesinde fizik bilimine katkılarda bulunan Ahmet Nihat Berker, 2007 yılında Almanya tarafından verilen ve bilim alanında en prestijli ödüllerden bir tanesi olan Humboldt Ödülü’ne layık görülmüştür. Koç Üniversitesi’nde profesör olarak fizik alanında akademik kariyer yapan Berker daha sonra Sabancı Üniversitesi’ne geçmiş ve rektörlük yapmaya başlamıştır. Ahmet Nihat Berker, buradaki görevinden de 2016 yılında ayrılmıştır.

Bilim dünyasına katkılarda bulunan ve uluslararası tanınırlığa ulaşıp başarılar elde eden Ahmet Nihat Berker’in eşi ve oğlu da kendisi gibi bilim alanında çalışmaktadır. Ahmet Nihat Berker’in eşi Bedia Erim Berker de İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kimya profesörü olarak çalışmaktadır. Oğulları Selim Berker ise Harvard Üniversitesi’nde Felsefe Bölümü’nde epistemoloji ve etik profesörü olarak akademik bir hayat sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir