Atilla Aşkar Kimdir?

Atilla Aşkar ülkemiz adına gerçekten çok önemli ve hatırlı bir bilim insanıdır. Atilla Aşkar, 4 Eylül 1943 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. Afyonkarahisar’ lıdır. Babası Kemal Aşkar, annesi ise Nüzhet Aşkar’ dır. Atilla Aşkar günümüzde hala Koç Üniversitesi kadrosunda yer almaktadır. Kendisine verilen görevleri tam manasıyla eksiksiz ve tamamen ilgi ve özenle yerine getirmiştir. Hem kendini hem de binlerce öğrenciyi eğitmiş ve yetiştirmiştir. İcra ettiği her mesleği hakkıyla yerine getirmiştir.

Okulun matematik bölümünde profesör olarak öğrencilere eğitim vermektedir. Bunun yanında yine aynı okulda 1993 ve 1998 yılları arasında Fen-Edebiyat fakültesinde dekanlık yapmıştır. 1998 ve 2001 yılları arasında rektör yardımcılığı görevini üstlenmiştir. 2001 ve 2009 yılları arasında da rektör olarak görev yapmıştır. Bilgi birikimine giderek daha çok zenginlik katmıştır. Bu sayede çok çeşitli görevlerde bulunmuştur. Deneyimleri ve görüp geçirdikleri artmıştır.

Atilla Aşkar, 1996 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi eğitimini başarı ile tamamlayarak yüksek mühendislik diploması almaya hak kazanmıştır. 1969 senesinde ise Princeton Üniversitesi eğitimini de başarı ile tamamlayarak doktora diploması almıştır. Ülkemiz ve tabi ki de dünya için önemli bir bilim insanıdır. Kendisiyle ne kadar gurur duyulsa azdır. Çünkü gerek kendini geliştirmesi gerek ise başarılarını kanıtlaması açısından insanlık için ayrı ve önemli bir yere sahiptir.

Atilla Aşkar’ın Görev Yaptığı Bazı Yerler

 • Boğaziçi üniversitesi matematik bölümü öğretim üyesi görevinde bulunmuştur.
 • Boğaziçi üniversitesi matematik bölümü bölüm başkanlığı görevinde bulunmuştur.
 • Temel bilimler fakültesi dekan yardımcılığı görevinde bulunmuştur.
 • Senato üyeliği görevinde bulunmuştur.
 • Üniversiteler arası kurum temsilciliği görevinde bulunmuştur.
 • TÜBİTAK Marmara araştırma merkezi’ nde araştırmacılık görevinde bulunmuştur.
 • Bilim adamı yetiştirme ekibinde üyelik görevinde bulunmuştur.
 • Brown üniversitesi’ nde doktora sonrası araştırmacısı görevinde bulunmuştur.
 • Paris ve Princeton yüksek okullarında Max Plank Enstitüsü ve Stokholm’ de bulunan İsveç Kraliyet Teknoloji enstitüsü merkezlerinde ziyaretçi unvanında profesörlük görevlerinde bulunmuştur.
 • Günümüzde hala Koç üniversitesi’ nde Matematik bölümünde profesör olarak mesleki hayatını devam ettirmektedir.

Atilla Aşkar’ın Uzmanlık Alanı (Dalları)

Atilla Aşkar çok zeki ve pratik bir matematik profesörüdür. Matematik alanında kendini çok geliştirmiş ve bu konudaki tecrübelerini arttırmıştır. Bu dalda bilgi açısından iyi olduğu kadar eğitimcilik hayatında da çok başarılı bir bilim insanıdır. Mühendislik alanında da engin bilgilere ve birçok kazanımlara sahiptir. İnşaat mühendisliği alanında kendini çok geliştirmiş, tecrübeli bir bilim insanıdır. Zaten üniversiteden inşaat mühendisi olarak mezun olmuştur.

Atilla Aşkar’ın Almış Olduğu Bazı Ödüller

 • TÜBİTAK tarafından Teşvik ödülü almaya hak kazanmıştır.
 • TÜBİTAK tarafından Bilim ödülü almaya hak kazanmıştır.
 • Kültür Bakanlığı tarafından Bilgi çağı ödülü almaya hak kazanmıştır.
 • Türkiye Bilimler Akademisi tarafından asli üyelik ödülü almaya hak kazanmıştır.

İstanbul teknik üniversitesi’ nden inşaat mühendisi unvanını almıştır. Okulundan 1966 yılında mezun olmuştur. Uzun yıllar uygulamalı matematik üzerine çeşitli araştırmalar yapmış ve uzun zaman boyunca bu konu üzerine çalışmıştır.

Atilla Aşkar kariyeri boyunca yurt içi ve yurt dışı olmak üzere insanlığın faydalanması için yazmış olduğu iki adet kitabı vardır. Bunun yanı sıra çeşitli dergilerde 95 tane makalesinin olduğu da bilinmektedir. İnsanlık adına yararlı olan pek çok çalışması mevcuttur. Atilla Aşkar hayatını bilime ve insanlığa adamış olan üstün bir yetenektir. Kıymeti bilinmelidir. Kendisi gibi yetenekli ve çalışma aşkı taşıyan birçok öğrenci yetiştirmiştir. Atilla Aşkar emekçi ve son derece fedakâr bir bilim insanıdır. Ülkemiz ve dünya adına yaptığı çalışmalar unutulmamalıdır. Ender bulunan bir düşünme yeteneğine sahiptir. Araştırma ve geliştirme gibi işlerde son derece başarılı bir bilim insanıdır.

Atilla Aşkar çok çeşitli alanlarda yaptığı gibi kuantum dalgaları üzerine de araştırmalar yapmıştır. Aynı zamanda da wavelet analizi ve moleküler dinamik üzerine de çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapmıştır. Kendi matematik teorisine sahiptir. Bu teorinin adı ise Aşkar Teoremi’ dir. Atilla Aşkar çalışmalarına ara vermeksizin gece gündüz demeden araştırmaya ve yeni şeyler keşfetmeye hayatını adamış bir bilim insanıdır.

Atilla Aşkar kendi alanında çok başarılı olan bir bilim insanıdır. Uzun yılları kapsayan tecrübesi ve bilgi birikimi vardır. Zaman geçtikçe bu bilgilerin üzerine daha fazlasını koymuş ve bilgisine bilgi, ilmine ilim katmıştır. Bilimin duayen isimlerindendir. Hayatının çok büyük bir dönemini bilime ve insanlığa hediye etmiş ve vaktini bu hedef uğrunda değerlendirmeyi tercih etmiştir. İnsanlık adına faydalı işler yapmak onun daima en büyük gayesi olmuştur. Topluma birçok fayda sağlamıştır. Özellikle kendi alanında ilerlemek isteyen öğrenciler için çok şeye ışık tutmuş ve onlara çeşitli kazanımlar sağlamıştır. Yeni şeyler öğrenme ve insanlığa yeni şeyler katma hevesini ve umudunu hiçbir zaman kaybetmemiştir. Değerli bir bilim insanımızdır. Çok dikkatli bir düşünür ve öğretmendir. Gelecek kuşakların Atilla Aşkar’ dan öğrenecekleri çok şey olduğu muhakkaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir