Aykut Barka Kimdir?

Aykut Barka 16 Aralık 1951 yılında dünyaya gelmiştir. İstanbul’un Fatih semtinde doğmuştur. Bir de ikiz kardeşi vardır. Bu ikiz kardeşi ise Günkut Barka’dır. Aykut Barka 1967 yılı ve 1975 yılları arasında Vefa Lisesi’nde eğitim görmüştür. Lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde eğitim hayatına devam etti. Bu doktora eğitimi süresince üzerinde çalıştığı çalışması ise Kuzey Anadolu Fay Hattı konusu üzerine olmuştur.

Aykut Barka pek çok saygın kurumda görev yapmıştır. Bunlar: TÜBİTAK, MİT gibi yerlerdir. Ülke bazında ise Fransa, Birleşik Krallık ve Japonya gibi ülkelerde bulunan pek çok saygınlığını koruyan araştırma ve geliştirme kurumlarıdır.

Aykut Barka çalışmasını yapmış olduğu Kuzey Anadolu Fay Hattı ve ülkemizin başka tektonik bilinmeyen bilgileri üzerine çok önemli yayınlar yapmıştır ve bu yayınların sayısı oldukça fazladır. Yayınlananlar bilim dünyası tarafından oldukça önemli olarak kabul edilen uluslararası dergilerde yer almıştır. Aykut Barka’nın yayınları arasında 1997 senesinde Amerika USGS kurumunda görev alan bütün dünyaca ünlü olan jeolog Ross Stein ile yapmış olduğu çalışma çok ses getirmiştir. Yapılan bu çalışmanın içeriği 17 Ağustos 1999 İzmit depremi üzerinedir. Bu çalışma ile iki yıl önceden çeşitli olasılıklar belirtilmiştir.

Aykut Barka ömrünün son dönemlerine kadar 1997 senesinde görev yapmaya başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nde çalışmıştır ve burada görev almış olmaktan çok büyük bir zevk ve heyecan duymuştur. Aykut Barka giderken arkasında bir dolu makale ve yetişmiş onlarca yerbilimci bırakmıştır. Kendisi gibi yetenekli ve başarılı binlerce öğrenci yetiştirmiştir.

Aykut Barka birtakım sağlık sorunları yaşamaya başlamıştır. Hastanede yapılan tetkikler ardından beyninde damar tıkanıklığı olduğu teşhisine varılmıştır. Yapılan bu teşhis üzerine Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alınmıştır. Tedavi altına alındığı tarih 6 Ocak 2002 tarihidir. Ne yazık ki gördüğü tedavi Aykut Barka’yı aramızda tutmaya fayda sağlamamıştır ve Barka tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. Prof. Dr. Aykut Barka, 1 Şubat 2002 tarihinde hayata gözlerini bir daha açmamak üzere kapamıştır. Aykut Barka’nın kabri İstanbul Zincirlikuyu mezarlığında bulunmaktadır.

Aykut Barka’nın 1998 senesinde kurulması için ön ayak olduğu bağımsız Aktif Tektonik Araştırma Grubu (ATAG) günümüzde hala daha çalışmalarına devam etmektedir. Aykut Barka’nın ismi 2002 yılında Marmara depreminin yıl dönümünde açılışı yapılmış olan Beşiktaş belediyesi tarafından açılmış olan parka anı olarak verilmiştir.

Aynı zamanda ismi yine Türkiye Denizcilik İşletmelerinin Sedef Adası ismini taşıyan Boğaziçi Vapuruna da 2002 senesinde Prof. Dr. Aykut Barka olarak adı verilmiştir. Aynı zamanda 2007 senesinde Haliç tersanesinde bakım ve onarıma alınarak yenilenme çalışmaları tamamlanan vapur Kadıköy- Karaköy hattı boyunca seferlerine hız kesmeden devam etmektedir.

Aykut Barka’nın Uzmanlık Alanı (Dalı)

  • Jeoloji ve yer bilimleri alanında uzman bir bilim insanıdır.
  • Deprem uzmanıdır.

Aykut Barka çok yetenekli bir Türk jeologdur. Hep çalışkan ve azimli bir bilim insanı olmuştur. İdealleri ve hayallerinin peşinden gitmiştir. Türkiye’nin en güvenilir deprem bilimcisi olarak tanınmıştır. Ülkemiz ve dünya adına çok saygın ve önemli bir bilim insanıdır. Aykut Barka kendi alanının en iyi örneklerinden biridir. Kendini harika bir şekilde yetiştirmiştir. Kendisi gibi yetiştirmiş olduğu birçok insan vardır. Alanının en iyilerindendir. Aykut Barka eğitim ve öğretim hayatı boyunca çok çalışan, azimli davranana, son derece sabırlı olan, ender rastlanan insanlardan biri olmuştur. Okulunda her zaman başarılı bir öğrenci olarak bilinmiştir.

Aykut Barka, mesleki açıdan kendini yetiştirmiş ve kendini çok geliştirmiş bir insan olmuştur. Daima bilgilerini arttırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi hedeflemiştir. Aykut Barka son derece disiplinli ve sistemli çalışan bir insan olmuştur. Bilim dünyasında hayranlık uyandıracak bir pratikliğe ve kıvrak bir zekaya sahip bir insandır. Şu ana kadar yapmış olduğu çalışmaları çok büyük bir titizlik ve hassasiyet ile yürütmüştür. Yapmak amacıyla ucundan tuttuğu bir işi asla bitirmeden bırakmamıştır. Bilim dünyasının son derece aranan ve birçok insan tarafından tanına bir ferdi olmuştur. Hiç şüphe yok ki bilim dünyası Aykut Barka’ya çok şey borçludur.

Aykut Barka tahmin yönünden çok başarılı bir insandı. Aynı zamanda analitik düşünme yetisine de fazlası ile sahipti. Yaptığı çalışmayı en ince ayrıntısına kadar derinlemesine bir şekilde inceler ve hatasız yapmaya çok dikkat eden bir insandı. Onun için insanlığın doğru bilgilendirilmesi her şeyden önce geliyordu. Aykut Barka arkasında bıraktığı eşsiz çalışmaları ve bilim adına yapmış olduğu her şey ile anılmaya ve yaşatılmaya devam edecek. Bilim dünyasına kattıkları ve öğrettiği bütün bilgiler sayesinde insanların zihninde daima canlı kalacaktır. Bilim dünyası onun hatırasını her zaman bağrına basacak, onu ve onun kıymetli hazinesini her daim koruyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir