Aziz Sancar

 Aziz Sancar, Mardin’de bir çiftçinin 7. Çocuğu olarak dünyaya geldi. Aziz Sancar’ın tüm yakınları Arapça dilini benimsemiştir.  Aziz Sancar ise ısrarla sevdikleriyle Türkçe konuşmaya çalışıyordu.  Aziz Sancar çevresindekiler tarafından Arap olduğunun söylenmesinden çok rahatsız oluyordu.

Aziz Sancar’ın ailesi Türk asıllıdır ve Arap toplumuyla alakaları yoktur.  Aziz Sancar eğitiminin bir bölümünü Mardin’de karşılandı. Daha verimli eğitim almak için İstanbul’a gitti. İstanbul’da her zaman kendini geliştirmeye çalıştı.

Aziz Sancar’ın Eğitimi

Aziz Sancar İstanbul Üniversitesi’ni kazandı, üniversite eğitimini dereceyle tamamladı.  Mardin’de hekim olarak görev yaptıktan sonra NATO-TÜBİTAK bursu kazandı ve eğitim için Jhons Hopkins ve Dallas Teksas Üniversitesi’nde eğitim gördü.  Dallas Üniversitesi’nde molekür biyoloji ilgisini çekti ve derslere katıldı.  Bir gen üzerinde bakterileri çoğaltmayı başardı ve kodlağı geni geliştirerek zarar görmüş DNA’yı iyileştirmek için kullanmaya çalıştı.  DNA’yı iyileştirmeyi başarınca yüksek lisans ve doktora eğitimini kazandı.

Amerika’da Yale Üniversitesi’nde görev almaya başladı.  Çalıştığı gen enzimine ara verip nükleotidler üzerinde zaman harcamaya başladı.  DNA onarımı hakkında tez yazdı ve doçentlik tezini oluşturdu.  Aziz Sancar halen çalışmalarını Amerika North Carolina Üniversitesi’nde sürdürmektedir.

Aziz Sancar’ın Gelişimi

Aziz Sancar DNA iyileştirmesi ve onarımı, biyolojik saat , hücre dizilimi ve kanser tedavisi alanında yaptığı çalışmaları kitaplara döktü. Yazdığı makale ve kitapları piyasaya sürdü.  Kanser tedavisinde sirkadiyen saat kullanım fikrini ortaya attı ve ödüllere layık görüldü. Birçok ödül aldıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademesi’ne seçildi. Akademiye seçilen ilk Amerikalı Türk bilim insanı oldu.  ABD’de prestij sahibi olduktan sonra ABD’de bulunan öğrencilere destek olmak için ve ABD-Türkiye ilişkilerini onarmak için Aziz&Gwen Sancar Vakfı’nı kurdu.  Daha sonra Carolina’da Türk evi açma kararı aldı ve öğrencilere barınak imkanı sağladı. Bakteri ve DNA onarımı ile büyük bir araştırma ve başarı gösterdiği için Nobel Kimya Ödülünü almaya hak kazandı.  Daha sonra nükleotid alanında çalışmalar yürüttü ve DNA onarımını daha fazla geliştirmeye çalıştı.  Nükleotid üzerindeki çalışmaları neticesiyle deri kanseri arasında büyük bir bağ yakalamıştı. Nobel Ödülü’nü Atatürk ve Tük Milleti sayesinde aldığını söyleyerek Anıtkabire armağan etti.  Eline geçen 5 liranın üzerindeki DNA sarmalında terslik olduğunu söyledi ve düzeltilmesini istedi.  Aziz Sancar’ın başarıları ve yeteneklerine itafen İstanbul’da bir okula Aziz Sancar Anadolu Lisesi ismi verildi.

Aziz Sancar’ın Başarıları ve Ödülleri

  1. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı Genç Araştırmacı Ödülü
  2. Nobel Kimya Ödülü
  3. Amerikan Fotobiyoloji Derneği Ödülü
  4. Vehbi Koç Ödülü
  5. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü Ödülü
  6. Türkiye Bilimler Akademisi Üyesi
  7. TÜBİTAK Bilim Ödülü
  8. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Üyesi
  9. Amerika Birleşik Devletleri Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi Ödülü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir