Aziz Sancar Kimdir?

Chape Hill Sarah Graham Kenan Biyokimya ve Biyofizik Programı’nda görev almıştır. Aziz Sancar son 20 senedir DNA tamir edilmesinin çok sayıda parçasının belirlenmesi ve tanımlanmasında kullanılıyor olan biyokimyasal yaklaşımlara yapmış olduğu önderlikler ile tanınmıştır.

Aziz Sancar Amerika Birleşik Devletleri, Ulusal Bilimler Akademisi’ne Mehmet Özdoğan ile beraber seçilmiş olan ilk Türk olarak bilinmektedir. Aziz Sancar, bazı hücrelerin hasar görmüş olan DNA’ları nasıl tamir ettiğini ve genetik alandaki bilgilerini nasıl bir şekilde koruyor olduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Aziz Sancar bir teknik geliştirmiş ve geliştirmiş olduğu bu tekniğe maxicell adını vermiştir. Bu teknik sayesinde moleküler biyoloji sözlüğüne girmeyi başarmıştır.

Aziz Sancar’ın Almış Olduğu Ödüller ve Kazandığı Başarılar

 • Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) Genç Araştırmacı Ödülü (1984 yılı) almıştır.
 • Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü (1990 yılı) almıştır.
 • Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü (1995 yılı) almıştır.
 • TÜBİTAK Bilim Ödülü (1997 yılı) almıştır.
 • Amerika Birleşik Devletleri Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi (American Academy of Arts and Sciences) Ödülü (2004 yılı) almıştır.
 • Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Üyesi (2005 yılı) olmaya hak kazanmıştır.
 • TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) Üyesi (2006 yılı) olmaya hak kazanmıştır.
 • Vehbi Koç Ödülü (2007 yılı) almaya hak kazanmıştır.
 • Nobel Kimya Ödülü (2015 yılı) almaya hak kazanmıştır.

Aziz Sancar çifte vatandaşlığa sahiptir. Sancar hem Türkiye hem de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığına sahip bir insandır. Oldukça popüler olan bu biyokimya profesörü Gwen Boles Sancar ile hayatını birleştirmiş ve mutlu bir evliğe sahip olmuştur.

Aziz Sancar’ın Uzmanlık Alanı (Dalı)

 • Akademisyenlik alanında çok başarılı bir insandır.
 • Biyokimyager’ dir.
 • Moleküler biyolog’ tur.
 • Bilim insanıdır.
 • DNA onarımı üzerine uzmandır.

Aziz sançar ayrıca kanser hastalığı üzerinde de birçok araştırmalar yapar ve bu konuda çözüm üretmek için çeşitli araştırmalar ve geliştirmeler yapan bir bilim insanıdır.

Aziz Sancar çocukluğunda Mardin’in Savur ilçesinde yaşıyordu. Ailesi orta halli bir gelire sahipti ve geçimini çiftçilikten dolayı sağlıyordu. Aziz Sancar, sekiz kardeşten yedinci sırada dünyaya gelen çocuk idi.  İlkokul ve ortaokul eğitimini Mardin’ de tamamlamıştır. Lise çağlarına geldiği zamanlarda futbola ilgi duymaya başlamıştır. Ama son sınıfa kadar geldiğinde futbolcu olmaktan vazgeçmiştir. Daha sonra yüksek öğrenimini tamamlayabilmek amacıyla İstanbul’a yerleşmiştir.

Aziz Sancar 1963 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine yerleşmiştir. Daha sonra 1969 yılında okulunu birinci olarak bitirmiştir. Mezun olduktan sonra iki sene boyunca memleketi olan Savur’daki bir sağlık ocağında doktor olarak görev yaptı. Buradan sonra NATO- TÜBİTAK’tan burs kazandı ve ilk olarak Johns Hopkins Üniversitesine gitti. Bu üniversitenin hemen ardından Dallas Teksas Üniversitesine yerleşti ve buralarda eğitim hayatına devam etti.

Dallas üniversitesinin moleküler biyoloji programında yer aldı ve Caude Rupert’ ın laboratuvarına katılma şansı yakaladı. Yakaladığı bu şans sayesinde danışmanı ile beraber fotoliyaz olarak isimlendirilmiş olan bir geni klonlamayı başardı ve genetik mühendisliği ile de bakteriler üzerinde fazla oranda çoğalmasını sağladı. Bahsedilen bu genin kodlamış olduğu enzim ultraviyole ışıklarından dolayı zarar görmüş olan DNA’nın tamir edilmesini sağlıyordu. Yapmış olduğu bu buluş sayesinde Aziz Sancar ilk olarak yüksek lisans, hemen ardından da doktora derecesi almaya hak kazanmıştır.

Aziz Sancar, 1977 yılı ve 1982 tarihleri arasında Yale üniversitesi tıp fakültesinde görev yapmıştır. Bu dönemde yaptığı bazı çalışmalar ara vermiş ve başka konularda çalışmalar da yapmaya başlamıştır. Aziz Sancar bu sırada DNA onarımı konusu üzerine olan doçentlik tezini de tamamlamış ve yeni bir başarı daha kazanmıştır. 1997 tarihinden bu yana yapmış olduğu araştırmaların biyokimya ve biyofizik dallarında olduğu Aziz Sancar, Amerika Birleşik Devletleri North Carolina – Chape Hill’ de yani North Karolina Üniversitesi biyofizik ve biyokimya bölümünde görevini devam ettirmektedir.

Aziz Sancar gerçek anlamda tüm dünya adına çok önemli buluşlar yapan ve yapmış olduğu bu efsanevi buluşlar sayesinde bilim dünyasının kalbine adeta taht kurmuştur. Ayrıca bir Türk olması da bizi gururlandıran bir özelliktir. Aziz Sancar uzmanı olduğu alanlarda çok güzel buluşlar yapmış ve bu buluşları ile çok güzel ve prestijli başarılar elde etmiştir. Tarih onu yazacaktır. Bilim dünyasının ayrılmaz bir bütünü olmuştur. Gücünü, zekasını ve başarısını tüm dünyaya kanıtlamıştır. Başarıları dilden dile dolaşıyor ve ardından gelen nesillere ışık tutmaya devam ediyor. Aziz Sancar, bilim dünyası için eşi bulunamaz bir bilim insanıdır. Başarılarına başarı eklemeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir