Behram Kurşunoğlu

Kendisi fizik alanında usta bir isim olmasıyla beraber dünyanın tanımış olduğu ünlü bir kişidir. Trabzon şehrinde dünyaya gelen ünlü fizikçi daha önceki bilim insanlarının ortaya koyduğu kuramlar üzerine başarılı çalışmalara imza atmıştır. Bu anlamda dünyanın sayılı bilim insanların arasında yer almayı başaran bu kişi 1922 senesinde dünyaya gelerek fizik yaşamında önemli ilklere imza atmayı başarmıştır. Kendisi yurt dışında da eğitim almış ve aynı zamanda ülkemizde de kariyerini tamamlama fırsatına erişmiştir. Ankara üniversitesinde eğitim alan bu kişi aynı zamanda ülke dışına da çıkmıştır. İngiltere’de yer alan ünlü bir üniversitede eğitimini tamamlayan fizikçi aynı zamanda yine İngiltere’de yer alan bir üniversitede yüksek eğitimini tamamlamıştır. Önemli bilim insanlarıyla beraber çeşitli ortak çalışmalar kaleme alan ünlü bilim insanın yerçekimi kuramları ile alakalı farklı görüşler ortaya koymaktan geri kalmamıştır. Birçok araştırmasını Amerika birleşik devletlerinde yer alan bir üniversitede devam ettiren Behram Kurşunoğlu aynı zamanda bu üniversitelerde araştırma bölümlerinin ortaya çıkmasına öncülük etmiştir. Onun birçok önemli fizikçi arasında yer alması ve adından başarılı bir şekilde söz ettirmesi genç yaşına rağmen mümkün olmuştur. Bu anlamda saygıyı hak eden bir bilim insanı olan bu kişi yaşının küçüklüğüne aldırış etmeden araştırma yapmaktan vazgeçmemiştir.

Kurulmasına ön ayak olduğu araştırma merkezinde orası ortalıktan yok olana kadar başında durmuştur. Aynı zamanda burada önemli araştırmalara imza atan ünlü  kişi direktör olarak da Global Foundation kurumunda yer alma fırsatına erişmiştir. Türkiye’ye birçok çalışmasını tanıtan ünlü bilim insanı aynı zamanda ülkemizde yer aldığı sırada da pek çok çalışmalar ortaya koyarak insanları bilinçlendirmeye çalışmıştır. Çalışmalarına ülkemizde de devam eden ünlü bilim insanı bu sayede atom konusunda insanlara yeni fikirler sunmuş ve atom ile alakalı bazı önemli bilgiler ortay koymuştur. Atom enerjisi kapsamında pek çok bilim insanının dikkatini çeken ünlü kişi bu kapsamda Türkiye’de ilgilendiği alan ile bağdaşan yerlerin kuruculuğunu yapmaktan çekinmemiştir. Danışman olarak genel Kurmayda yer alan ünlü kişi aynı zamanda bazı kurum ve kuruluşlarda üye olarak bulunmuştur. Birçok konferansa davet edilen ve çalışmalarıyla kendisinden sonra gelecek gençleri aydınlatması istenilen ünlü kişi fizik alanında ortaya koyduklarıyla adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.  Yeni ortaya çıkardığı teoriyle beraber fizik dünyasında yeni bir çığır açan bu ünlü bilim insanı aynı zamanda dünyaca bir üne sahip olmuştur. Bu anlamda ülkemizi gururla temsil eden bilim insanının ortaya koyduğu çalışmalar bilim dünyasında yeni bir kapı aralanmasına fırsat vermiştir.

Ankara’da dünyaya gözlerini açtıktan sonra yine kendi memleketinde üniversitesine devam eden ünlü bilim insanı buradan ayrıldıktan sonra yüksek eğitimini tamamlamak için yurt dışına çıkmıştır. Yurt dışında bulunduğu esnada kendi alanı üzerinde master yapan ünlü bilim insanı kariyerine oldukça önem vermiştir. Eğitim alanında kendisini sürekli geliştirmeye çalışan bu kişi daha sonra doktorasını bitirmek üzere yine İngiltere’de bulunmuştur. Ünlü bilim insanı Albert Einstein kendisiyle olan iletişimini hiç koparmamış ve daima belirli konular hakkında önemli çalışmalara imza atmışlardır.  Bazı üniversitelerde ortaya koyduğu bilimsel çalışmalarla beraber adından sıkça söz ettirmeyi başaran bilim insanı aynı zamanda farklı bilim insanlarıyla bir araya gelerek onlarla tanışma fırsatına erişmiştir.  Yaptığı çalışmalar sonucunda birçok ödüle layık görülmüş ve aldığı ödüllerle başarısını kanıtlamaya devam etmiştir. Onun fizik alanında ortaya koyduğu görüşler pek çok fizikçi açısından ilerletilmiş ve benimsenmiştir. Ünlü kişilerin ortaya koyduğu teoriler üzerine de araştırma yapan ünlü bilim insanı bu anlamda gelişime daima açık biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Behram Kurşunoğlu Neler Üzerine Çalışmıştır?

  1. Çekirdek enerjisi
  2. Birleşik alan kuramı
  3. Genelleştirilmiş izafiyet teorisi

Direktör olarak bazı kuruluşlarda görev alan bu ünlü bilim insanı ortaya koyduğu kuramları kendisinden sonra gelen bilim insanı adaylarının araştırma alanı olarak da ortaya çıkarmış bulundu. Bu anlamda fizik biliminin daha çok gelişmesine fırsat sağlayan bu ünlü bilim insanı birçok bilimsel çalışmalarda önemli işler başarmıştır. Yalnızca yurt dışında değil ülkeye döndüğünde de bilimsel anlamda önemli işler başaran ve gerekli projeler geliştiren bu ünlü kişi üye olarak birçok kuruluşun yönetiminde yer almıştır.

Behram Kurşunoğlu’nun Ünlü Çalışmaları Nelerdir?

  1. Physical Review
  2. Physical Review Letters
  3. Physical Review D
  4. Modern fizik
  5. Matematik fizik jurnali

Ünlü bilim insanı Behram Kurşunoğlu’nun yapmış olduğu pek çok konuşmaya göz atıldığında onun ülkemizde yer alan bilimlerde gelişme kat edilmesini çok istediği belli olmaktadır. Bu anlamda pek çok fen dersi alanından sayılan fizik, kimya gibi derslerin ülkemizde iyi bir seviyeye yükseldiğine işaret etmektedir. Teknolojik ilerlemenin bu alanlarda gelişme gösterilmesi açısından oldukça gerekli olduğunu savunan ünlü bilim insanı aynı zamanda ortaya koyduğu görüşlerle de birçok bilim insanı adayını olumlu anlamda etkilemeyi başarmış ünlü bir şahıstır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir