Biyokimyager Naşide Gözde Durmuş (1985- 35 Yaşında)

Naşide Gözde Durmuş Kimdir?

Naşide Gözde Durmuş, İzmir doğumlu bir bilim insanıdır. Henüz lise yıllarında genetikle ilgili çalışmalara ilgi duymuş ve bu alandaki projelerde yer almıştır. Daha küçük yaşlardan gelen, genetiğe ilgisi sayesinde, 2003 yılında lisans eğitimini almak için Ankara’ya, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’ne gitmiştir. Burada ise moleküler biyoloji bölümünde eğitim almaya başlamıştır. ODTÜ’deki lisans eğitimini tamamladıktan sonra, üstün başarısı sayesinde Fulbrigt bursunu almaya hak kazanmıştır. Bu bursu sayesinde yüksek lisans eğitimin almak için ise Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiştir. Burada yüksek lisans eğitimini de başarıyla tamamladıktan sonra, dünyanın en zengin üniversitelerinden olan Stantord Üniversitesi’nde doktorasını yapmaya başlamıştır.

2014 yılında doktorasını tamamlamış ve yine aynı üniversitede araştırmacı olarak çalışmaya başlamıştır. Tıp alanında yaptığı çalışmalar ve üstün başarı sayesinde 2015 yılında, yabancı bir derginin her yıl seçtiği “35 Yaş Altı Yenilikçiler Listesi”ne girmeyi başarmıştır. Bu listede tıp ve biyoloji alanında oldukça başarılı ve adeta lider konumunda olan doktorlar bulunmaktadır. Naşide Gözde Durmuş, en geç bilim insanları arasında bulunmaktadır. Daha çok meme kanseri ve akciğer kanseri üzerine çalışmalar yapmaktadır. Yaptığı bu çalışmalar içinde, ününe ün katan çalışması, kendisinin bulduğu kanser testi olmuştur. Bu çalışmalarla kanserin erken teşhis edilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmaların en önemli noktası ise, oldukça ucuz ve herkesin ulaşıp kullanabileceği bir konumda olmasıdır. Naşide Gözde Durmuş, dünya çapında hakim olan kanser gibi büyük ve ortadan kaldırılması zor olan sağlık problemleri üzerindeki çalışmalara ağırlık vermektedir. Yaptığı çalışmalarla, bu hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere aletler geliştirmektedir. Geliştirmekte olduğu aletlerdeki temel amacı, yalnızca bir kesimin değil toplumda var olan bütün kesimlerin ulaşabileceği şekilde ucuz olmasıdır. Üzerinde çalıştığı alet, hücrelerin manyetik özelliklerini baz almaktadır. Alet, hücrede baz aldığı özellikler sayesinde, hastalıklı hücreleri kolaylıkla tespit edebilmektedir. Kişide kanserli hücre olup olmadığını kısa sürede belirten bu alet, şeker ölçme cihazına çok benzemektedir. Kullanımı ise cihaza çok az kan vererek sağlanmaktadır. Cihazın oldukça ucuz olması, kişilerin hastahane hastahane koşup, kanser testi yaptırmasını engellemektedir. Bu cihaz herkese, evde kendi kendine kanser testi yapabilme imkanı sunmaktadır. Bu sayede, geç kalındığında tedavisi oldukça zorlaşan kanser için erken teşhis sağlanmış olacaktır. Herkesin kolay bir şekilde bu teste ulaşıp kendini ve çevresindekileri test edebiliyor olması, belki de kanserin korkulan bir hastalık olmasını engelleyecektir.

Naşide Gözde Durmuş, tıp ve genetik alanına olan ilgisini küçük yaşta geçirdiği hastalıktan sonra kazanmıştır. Henüz ilk öğretim 3. Sınıftayken yakalandığı ve yaklaşık iki yıl sonra yani 5. Sınıfta atlatabildiği bu enfeksiyonel hastalık onun hayatında önemli bir noktada bulunmaktadır. Yakalandığı hastalıkla savaştığı bu iki üç yıl içinde birbirinden farklı antibiyotik kullanmıştır. Belki de bu yüzden, hücreler ve antibiyotikler üzerinde çalışarak, her hastaya özel antibiyotik sunacak tarama testi geliştirmeyi başarmıştır. Küçük yaşta edindiği tecrübeler sayesinde, çalışma hayatında kolaylık yaşamıştır. Aldığı moleküler biyoloji lisans eğitiminden sonra bakteri ve antibiyotikler arasındaki ilişkiyi çözmeye çalışmıştır. Üzerinde çalıştığı antibiyotik direnci ölçme çalışmaları sayesinde ismini duyurmayı da başarmıştır. Yürürlükte olan İnsan Genom Projesi’nin yöneticilerinden, Prof. Ronald W. Dawis ile birlikte bu projede çalışmalarını yürütmektedir. Bu çalışmalar, doktorasını tamamladığı ve araştırmacı olarak göreve başladığı Stanford Üniversitesi’nde Genom Teknoloji Merkezi’nde yapmaktadır. Henüz genç yaşına rağmen oldukça başarılı çalışmalara imza atan Naşide Gözde Durmuş, gün geçtikçe kendini geliştirmekte ve adından daha da çok söz ettirmeyi başarmaktadır.

Naşide Gözde Durmuş’un Çalıştığı Dallar:

Biyomühendislik ve genetik.

Naşide Gözde Durmuş’un İnsanlığa Faydaları:

Kanser gibi teşhisi ve tedavisi uzun süren hastalıkların tespitini daha pratik şekilde yapacak olan alet geliştirmiştir. Aynı zamanda bu aletin maliyetinin az olması, aletin toplumda her kesimden insanın ulaşabileceği bir konumda olmasını sağlamıştır.

Naşide Gözde Durmuş’un Kazandığı Ödüller:

Özellikle kanser üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde “35 Yaş Altı Yenilikçiler” sıralamasına girmeyi başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir