Canan Dağdeviren Kimdir ?

1985 yılınsa İstanbul’da dünyaya gelen Canan Dağdeviren’in annesi Adanalı, babası ise Sivaslıdır. Ailenin en büyük çocuğu olan Dağdeviren’in iki tane de erkek kardeşi vardır. Bilime olan ilgisi, henüz  5 yaşındayken  Fransız bilim kadını kimyager ve fizikçi Marie Curie’nin kitabını okumasıyla başlamıştır. Marie Curie ve eşi Pierre Curie’nin çalışmalarından ilham alır. Ortaokula kadar Kocaeli’nde okur ve 1999 depreminin ardından liseyi Adana’da bitirir. Başarılı bir lise eğitimden sonra, Hacettepe Üniversitesinde Fizik Mühendisliği’ni kazanır. 2007 yılında başarıyla üniversiteyi bitirir. Ardından Sabancı Üniversitesinde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği üzerine yüksek lisans yapmaya başlar.

2009 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlamasının ardından, Amerika’daki University of Illinois at Urbana-Champaign’de yine aynı alanda doktora eğitimine başlar. Bilim alanındaki asıl araştırma ve çalışmalarına doktora eğitimi yıllarında başlar. Fizik ile, tıpta uygulanan tedavilerde alternatifler yaratmak için uğraşır.  Bu süreçte yumuşak, deri üzerine yapışabilen elektronik cihazlar üzerinde çalışır ve  ilerleyen zamanlarda özellikle kalp hastaları için önemli icatlar yapar. Dedesinin kalp yetmezliği nedeniyle  hayatını kaybetmesi ve aile fertlerinde süregelen kalp hastalıklarının da etkisiyle önce giyilebilir kalp pili icat eder, sonra da cilt  kanserini tespit edebilen bir cihaz icat eder. Son zamanlarda ise, meme kanserinde erken teşhis üzerine çalışmalar yürütmektedir.  Başarılı bu iki icadının ardından umut vaat eden bir bilim kadını olur. Çalışmalarında ise ta küçüklükten beri etkisinde kaldığı, Marie Curie’nin Piezoelektrik cihazını kullanır.

Genç yaşta önemli çalışmalar yapan Dağdeviren, ayrıca Harvard Üniversite’si genç akademi üyesidir. Bunun dışında, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yer alan, Koch Laboratuvarı’nda da çalışmalar yapmaktadır.

Başarıları

Çok sayıda makaleler yazmıştır, iki tane patenti vardır ve çok sayıda ödüle sahiptir.

Forbes 30  yaş altı,  bilim insanı listesine girmeyi başarır.

2014 yılında yirmi bin dolar değerinde ki  Illinois Innovation Prize ödülünü kazanır.

MIT Technology Review’in 35 yaş altı mucit listesine girer.

Bir kadın olarak elde ettiği başarılar ile genç yaşta ilklere imza atar. Elde ettiği bu başarılar sayesinde ülkemizde hem kadın hem de erkek mühendis adaylarına ve doktorlara ilham olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir