Cavid Erginsoy

Hayatı

1924 senesinde dünyaya gözlerini açan ünlü profesör lise öğrenimini İstanbul’da tamamlamıştır. Galatasaray lisesini bitirdikten sonra Üniversite için İngiltere’ye giden ünlü kişi burada yükseköğrenimini tamamlamak için eğitim almıştır. Londra üniversitesinden mezun olan profesör eğitimini donanımlı okullarda sürdürmeye devam etmiştir. Bu okulda elektrik mühendisliği bölümünde okumuştur ve kendisi bu meslek üzerinden 6 sene sonra farklı şekilde isimlendirilmiştir. Çünkü bu okulda fen doktoru olarak anılmaya başlamıştır ve alanını bu yönde ilerletme imkanına sahip olmuştur. Burada olan eğitimini tamamlamış ve gerekli unvanlara sahip olduktan sonra yurda geri dönmüştür. Etibank’ta 4 sene boyunca çalışan ünlü kişi bu kurumda hizmet vermeye devam etmiştir. Orada çalıştığı esnada AEK bilimsel dayanışma kurulu başkan yardımcısı sıfatıyla çalışan ünlü kişi Türkiye’nin önde gelen kurumlarında yer almıştır.

Projelerini hazırladığı TR 1 Reaktörünün bazı hazırlıklarını gerçekleştirmiş ve ilk çalışmalara ortak olmuştur. Daha sonra öğretmen olarak bazı okullarda yer alan fen doktoru İstanbul teknik üniversitesinde ders vermeye başlamıştır. Bunun yanında Orta Doğu Teknik Üniversitesinde de görev alan fen doktoru sahip olduğu bilgileri öğrencilerine aktarmıştır. Reaktör bölümünde 3 – 4 sene çalışan ünlü kişi bunun için Avusturya’ya gitmiştir. Araştırmacı yönüyle dikkatleri üzerine çeken Cavid Erginsoy aynı zamanda BNL’de yer almıştır. Burada 5 sene görev alan ünlü kişi uzman niteliğinde bir araştırmacı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Orta doğu teknik üniversitesine tekrar giriş yapan ünlü profesör burada tekrar öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Çünkü bunun öncesinde 1967 senesinde ülkeye geri gelmiştir ve buradaki çalışma hayatına kaldığı yerden devam etme kararı almıştır. Daha sonra buranın dekanı olarak seçilmiştir ve onun başarılı kariyerine bir yenisi daha eklenmiştir. TÜBİTAK’ta yer alan üyeler arasına adını yazdıran profesör katı hal fiziği alanını odak noktası haline getirmiştir. Bu alanda çeşitli çalışmalar ortaya koyan ünlü kişi fizik alanında olan bilgisini bu alanda daha da ön plana çıkarmaktan geri kalmamıştır. Doktora çalışmasını da bu alanda yürütmüştür ve çeşitli projeler gerçekleştirerek fizikle alakalı pek çok bilgiye erişmiştir. Yarı iletkenler konusunu işleyen bu profesör eğitim hayatında bu çalışmasına da yer vermiştir. Pek çok öğrenciye ders veren ünlü kişi fizik alanında da onların hayatına dokunmayı başarmış başarılı bir öğretim üyesidir.

Çalışmaları

Kuantum mekaniği gibi pek çok konuda farklı çalışmalar ortaya koymuştur ve fizik alanında sahip olduğu derin bilgileri insanlara anlatmaktan geri durmamıştır. Kendisi pek çok konuyu içine alan araştırmalarıyla beraber katı hal fiziğinin alanını genişletmiştir. Bu konuyla alakalı farklı ayrıntıların ortaya çıkmasını sağlayan ve çeşitli yöntemleri ortaya koyan ünlü şahsiyet bu anlamda kanallaşma kuramı isimli bir kuram meydana getirmiştir. Bunun içerisinde yüklü parçacıkların kristal yapılardan geçişleri esnasında ortaya çıkardığı hareketler de yer almaktaydı. Ayrıca kuantum mekaniği ile alakalı bazı bilgiler ortaya koymuştur ve çalışmalarına bunlarla devam etmiştir. Yarı iletken maddelerin yük taşıyıcı olarak sahip olduğu maddelerinin yabancı atomlardan saçılmasını sağlayarak farklı kuramlar geliştirmiştir.

Türkiye’yi önemli bir alanda temsil eden ünlü profesör bu anlamda pek çok önemli kuruluş arasında kendisine yer edinmiştir. NATO bilim konseyinde üyeliği bulunan ünlü kişi bu anlamda dünyaca ünlü bir bilim insanı haline gelmiştir. Onun kültürel yaşamı dikkate alındığında  Fransız edebiyatını çok sevdiği de gözlerden kaçmamıştır. Bunun yanında edebiyatımızda pek çok sanatçının eserlerini takip eden ünlü kişi kitap okuma alışkanlığı olan bir insandı. Bu yönünü birçok öğretmeni de bilirdi ve kendisine bu açıdan ilgili sorumluluklar yüklemekten çekinmezlerdi. Şiiri çok seven ünlü kişi bu tarza olan ilgisini şiirler okuyarak ve ünlü kişilerin şiirlerinden faydalanarak belli ederdi. Bu türün yanında tiyatroya da çok ilgi duyan ünlü profesör fizik alanında olduğu gibi bu alanlara olan merakıyla da bilinirdi. Bunun yanında müzikle de iç içe olan fizik profesörü çok yönlü bir kişiliğe sahip olması nedeniyle yeniliklere daima açık bir insandı. Edebiyattan ve sanattan kopmayan ünlü kişi öğrencilik zamanlarından itibaren fizik dışında başka bölümlerle ilgilenmeyi de ihmal etmemiştir. Kendisi çalışkan ve azimli bir profesördür ki bu olumlu özellikleri onun bugün sahip olduğu unvana kavuşmasını sağlayarak günümüzdeki adını almasında etkili olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir