Dermatolog Tıp Bilgini Uzmanı Hulusi Behçet’in Hayatı;

Hulusi Behçet 20 şubat 1889 yılında İstanbul’ da dünyaya gelmiştir. Türkiye cumhuriyeti kurulup, SOYADI Kanunu’nun kabülün den sonra, parlak ve zeki anlamına gelen BEHÇET Hulusi BEHÇET’in babası Mustafa Kemal ATATÜRKÜN arkadaşıdır ve Milli Eğitim Müdürüdür. Beşiktaş rüştiyesinden sonra, 1910 yılında Askeri Tıbbiye’yi tabip yüzbaşı olarak bitirmiştir, ve öğrenimini bu tarih’te tamamlamıştır. Ardından daha iyi tecrübe kazanabilmek ve kendini geliştirmek için Yurt dışına çıkarak  Budapeşte, Berlin, charite hastanesinde 1 yıl görev yapmıştır.

1919 yılında Türkiye’ ye dönüş yapmıştır. Bir süre serbest çalıştıktan sonra 1923 yılında, istanbul’da  zührevi  hastalıklar hastane’sinde Başhekimliği görevinde, Vakıf Gureba Hastane’sinde Dermatoloji uzmanlığı yapmıştır. yine aynı tarihte Refika AVAZ ile bir evlilik yapmıştır. Evliliklerinden bir kızları vardır.

Hulusi Behçet yaptığı çalışmalarla bir çok  alanda  profesör ünvanı almıştır. Ayrıca  Profesör ünvanı’ nı alan ilk Türk akademisyeni de Dermatolog  Hulusi Behçet’ tir.

– Behçet hastalığı- Behçet sendromu- Trisymtom Behçet- Morbus Behçet

Hulusi Behçet’in buluşudur.Bilim dünyasına bu hizmetiyle tanınmaktadır. Hastalığa “morbus behçet” adı verilmiştir. hastalık giderek artmaya başlamış  fakat hastalığın tedavisi konusunda olumlu kesin sonuçlar elde edilememiştir. Behçet hastalığına çocuklarda pek rastlanmıyordu.

Behçet Hatalığı;  Bir damar iltihabı ve bu nedenle ortaya çıkan bulgulardır. Hulusi Behçet bu hastalığın nedenlerini, ve tedavisini kesin sonuçlarla elde etse’de, diğer ülkeler ( JAPONYA- AMERİKA- FRANSA- İNGİLTERE) gibi ülkeler henüz Hulusi Behçet’in ulaştığı bilgilere ulaşamamışlardır. Bunların yanında Dermatolog Hulusi Behçet  ülkemizde sıkça ve çoğunlukla görülen mantar, şark çıbanı, ham incir dermatiti, arpa uyuzu gibi hastalıklarada değinmiştir.

Hulusi Behçet’in Hastalıklar Alanında Bir  Çok Çalışması Vardır.

Arpa inciri hastalığının türünü ortaya koymuş, ham incir dermatiti hastalığını dünya’ ya tanıtmış, şark çibanı hastalığı ile de dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır. deri ve zührevi hastalıklar alanında yaptığı çalışmalarla adını dünyaya duyurmanın yanı sıra TÜRKİYE nin adını da duyurmuştur. tıp dünyasında birçok yeni kapının aralanmasını sağlayan BEHÇET birçok hastayada umut ışığı ve yol gösterici olmuştur. BEHÇET hastalığını tarif eden ilk bilim insanı olarak tanınmaktadır.

Hulusi Behçet bizlere 196 kalıcı eser bırakmıştır. Frengi dersleri ve klinik ve pratikte Frengi teşhisi ve benzeri deri hastalıkları bu eserlerden en önemlileridir. FRANSIZCA ALMANCA VE LATİNCE bilmektedir.

DERMATOLOG TIP BİLGİNİ HULUSİ BEHÇET yaşamı boyunca hastalara umut ışığı olmuş ve bu alanda yol göstermiştir. tıp alanında birçok ödül almasına rağmen alçak gönüllülüğünden asla taviz vermemiştir. tıp alanında birçok başarıya sahip olan tıp bilgini 8 Mart 1948′ de aramızdan ayrılmıştır. sevgi ve rahmetle anıyoruz ünlü tıp bilginini.

aramızdan ayrılmış olsa’da TÜRK ve DÜNYA tıp bilimine katkıları unutulmayan TIP BİLGİNİ HULUSİ BEHÇET aramızdan ayrılışının 27. senesinde 1975 yılında TÜBİTAK tarafından bilim ve hizmet ödülü ile, 1982 yılında ise Eczacıbaşı Bilimsel Araştırma ödülü ile onurlandırılmıştır. adına PUL ve GÜMÜŞ PARA basılmıştır.

MİNNET VE SAYGIYLA ANIYORUZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir