Duygu Özmadenci

Yumurtalık kanseriyle alakalı önemli çalışmalara imza atan ünlü  kişi bu alanda geliştirmiş olduğu projelerle beraber bu hastalıkla alakalı detaylı bilgilere sahip olmuştur. Amerika birleşik devletlerinden ödül alması onun bu hastalıkla alakalı ortaya koymuş olduğu izlenimleri sayesinde gerçekleşmiştir. Kendisini ve ülkemizi dünyada önemli bir konumda temsil eden Duygu Özmadenci bu anlamda insanların hassas konularından biri olan hastalık alanında önemli çalışmalara imza atmıştır. Kanser araştırmalarına destek yönelten ve bu araştırmaların devamının gelmesi açısından bir teşvik sağlayan vakıf kendisine bu ödülü takdim etmiştir. Bu ödülün her sene çok az kişiye verilmiş olması da onun ne kadar önemi bir işi başardığını destekler niteliktedir. Üniversite hayatına İstanbul’da başlayan ünlü kişi burada yer alan İstanbul üniversitesinde okumaya devam etmiştir. Kendisi biyoloji bölümünü bitirdikten sonra ülke dışına çıkmaya karar vermiştir. Yurt dışına çıktıktan sonra Fransa’ya giden ünlü kişi burada pek çok çalışma ortaya koymuştur.

Master eğitimini kanser araştırmaları konusu kapsamında tamamlayan ünlü kişi daha sonra Amerika birleşik devletlerine gitmiştir. Bu ülkede de doktorasını tamamlamak için kolları sıvayan kadın San Diego üniversitesinde eğitimini devam ettirmiştir. Yumurtalıkta ortaya çıkan kanser hastalığı hücrelerinin daha da artmasına sebep olan protein için bir çözüm sunan ünlü kişi bu çalışmasını bu üniversitede yer alan kanser araştırma merkezinde sürdürmüştür. Bu ilacın nasıl gerçekleşeceğini ve nelerden oluşacağı gibi pek çok tarafını keşfeden ünlü kişi birçok yumurtalık kanseri hastasının da içini rahatlatmıştı.

Genel olarak ortaya koymuş olduğu çalışma başarılı birtakım sonuçlar elde etmiştir ve bu anlamda çok geçmeden bazı yerlerde uygulamaya konulmasına karar verilebilecektir. Kendisi bu tarz bir konuda çalışma ortaya koyarak böyle tehlikeli ve önemli bir hastalığın da  çaresi olabileceğini herkese göstermiştir. Bu anlamda hastaların yüreğine su serpen ünlü kişi yapmış olduğu çalışmayla insanlığa büyük bir hizmet sunmuştur. Başkaları için ortaya çıkardığı bu çalışma neticesinde birçok kanser hastasının iyileşmesi ya da tedaviye olumlu yanıt vermesi belki de mümkün olacaktır. Kanser hastalığının etkisi çok önemli olup birçok hastanın hayatını kaybetmesiyle beraber uluslararası kuruluşlar da bu yönde pek çok çalışma ortaya koymaya devam etmektedir. Ülkelerin de bu tarz çalışma ortaya koyan insanlara ödül vermesi ve onları yüreklendirmesi sağlığa verdikleri önemin bir göstergesidir. Kendisi ortaya koymuş olduğu bu çalışmayla beraber bağışıklık sisteminin yeniden canlılık gösterebileceğini ifade etmiştir.

Geliştirmiş olduğu ilaç sayesinde artık kanser hücrelerinin karşısında bir gücün var olduğunu ve onlarla savaşan bir bağışıklık sisteminin mümkün olabileceğini vurgulamıştır. Bununla beraber kendisine çok az kişiye verilen ödüllerden birinin verilmesi ülkemiz açısından da önemli bir gurur kaynağı olup kendisinin Türk milleti adına bir başarılı temsilci görevini üstlendiğini söylemek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir