Emre Ocak Kimdir?

Emre Ocak, 1984 senesinde Diyarbakır’da dünyaya gelen akademisyen, tıp doktoru ve Türk bilim insanıdır. Diyarbakır’da oldukça tanınan, politikacıların ve sanatçıların yetiştiği bir aileye mensup olan Ocak’ın annesi ve babası öğretmendir. İlk eğitimini memleketi Diyarbakır’da alan Emre Ocak daha sonra öğretmen babasının tayin edilmesi sebebiyle Aydın’a taşınmıştır. Ortaokul ile lise eğitimini bu nedenle Aydın’da alan Ocak 2002 yılında da üniversiteyi kazanmıştır. Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde tıp fakültesinde eğitim almıştır.

Emre Ocak Akademik ve Çalışma Hayatı

2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Emre Ocak, Ankara Üniversitesi’ne giderek burada Kulak Burun Boğaz Hastalıkları tıp alanı üzerinde uzmanlık eğitimini almıştır. Uzmanlık eğitimini 2013 yılında tamamlayan Ocak 2015 yılında Almanya gitmiş ve Hannover Üniversitesi’nde gözlemci doktor olarak görev almıştır. 2017 ve 2018 döneminde Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Miami Üniversitesi’ne giden ve tıp alanındaki akademik çalışmalarına devam eden Emre Ocak 2019 yılında da Politzer Ödülü’ne layık görülmüştür.

2018 yılı itibari ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde KBB Kliniği’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan Ocak’ın çalışma alanları içerisinde baş dönmesi, işitme kaybı, baş ve boyun kanseri, çınlama, pediatrik kbb hastalıkları yer almaktadır.

Emre Ocak’ın hem ulusal hem de uluslar arası bilimsel dergilerde yayınlanmış olan kırktan fazla sayıda makalesi bulunmaktadır. Ayrıca Ocak, bilimsel makale yazmanın dışında bazı bilimsel kitapların bazı bölümlerinde de yazılar yazmıştır. Ayrıca Emre Ocak TÜBİTAK projesi olarak; işitme kayıplarında kök hücre kullanımını sunmuştur. Bunlar dışında Ocak, otizm ve benzeri gibi çocuklarda işitme duyusunun değerlendirilmesi, koklear implantasyon sırasında işitme duyusunun korunması ve işitmenin genetiği gibi alanlarda pek çok çalışma gerçekleştirmiştir.

Aldığı Ödüller

Emre Ocak, kulak araştırmalarından en özel ve değerli ödüllerden bir tanesi olan Politzer Ödülü’nü almış bir bilim insanımızdır. Bu ödül, 1978 yılından beri sürekli olarak verilmektedir. Polonya’da bulunan Varşova’da gerçekleştirilen 32. Politzer Derneği’nin toplantısında AÜ KBB Cerrahisi Anabilim Dalı’nda görev yapmakta olan Ocak bu ödüle layık görülmüştür. Ocak bu ödülün dışında ABD’de gerçekleştirilen Amerika Kafatabi Toplantısı’nda da araştırmalarından dolayı ödüle layık görülmüştür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir