Erdal İnönü

6 Haziran 1926 tarihinde dünyaya gözlerini açan ünlü kişi fizik alanında ortaya koyduğu çalışmalarla dünyanın tanıdığı önemli bir isim haline gelmiştir. Kendisinin ismi aynı zamanda politikayla da çok fazla anılmakta olup bir süre başbakanlık görevine de vekalette bulunmuştur. Daha sonra başbakanlık yardımcısı görevinde bulunan ünlü kişi bu anlamda siyasi açıdan ülkenin çok yakından tanıdığı bir yüz haline gelmiştir. Doğup büyüdüğü şehirde üniversiteye kadar olan eğitim hayatını noktalayan ünlü kişi Gazi lisesinde lise öğrenimini tamamlamıştır. Daha sonra yine üniversite için bu şehirden ayrılmayan ünlü siyasetçi Ankara üniversitesine adını yazdırmıştır. Burada fen fakültesinde görev almıştır ve daha sonra fizik matematik bölümünden mezun olmuştur. Yurt dışına gittiği esnada orada yüksek lisansını tamamlayan siyasetçi daha sonra doktorasını da bitirmiştir. Bunları fizik dalında başaran ünlü kişi California teknoloji enstitüsünde bu alandaki akademik çalışmalarına devam etti.

Tekrar ülkemize geri gelmeden önce Princeton Üniversitesinde çalışmaya başladı. Burada bazı araştırmalar ortaya koyan ünlü kişi doçent olarak bir unvan daha  kazandı. Bu unvanı yine okuduğu okulda fen fakültesinde tamamlayan siyasetçi kuramsal fizik profesörü olarak başarılarına bir yenisini daha eklemiştir. Orta doğu teknik üniversitesine bu unvanla giriş yapan başarılı siyaset insanı bunun öncesinde misafir araştırmacı olarak görev yaptı. Bunu da Oak Ridge Princeton National Laboratory’de gerçekleştiren  Erdal İnönü bölümle alakalı dekan olma fırsatına da erişmiştir. Orta doğu teknik üniversitesinde çalışmaya başlayan ünlü kişi böylece farklı kurumlarda yer almayı sürdürdü. Bu anlamda bölüm başkanı olarak bu okuldaki fizik bölümünde çalışmaya başlamıştır.  TÜBİTAK bilim ödülünün sahibi olan ünlü kişi bu anlamda başarılarına bir yenisini daha eklemiştir. Fizik alanında oldukça iyi dereceler elde eden ve çalışmalarının karşılığını alan ünlü fizikçi öğretim ve araştırma görevlerinde yer almıştır. Boğaziçi üniversitesinde de bulunan ünlü siyasetçi bu anlamda Türkiye’de yer alan pek çok okulda  çalışma fırsatına erişmiştir.

Kişisel özelliklerine göz atıldığında oldukça mizahi ögelere sahip bir kişi olduğu göze çarpan ünlü kişi insanlara hoşgörüyle yaklaşan biriydi. Onun alçak gönüllü tavırları da pek çok insan tarafından bilinmekteydi ve halkla iç içe olmayı severdi. Bu anlamda gösterişten uzak bir yaşam stilini benimseyen ünlü kişi daha çok insanlarla aynı seviyede yer aldığını belirtmekten geri kalmazdı. Yani abartı karşılanmalardan ve el üstünde tutulmayı ifade eden hareketlerden çok fazla hoşlanmazdı. Bunun yanında bazen koruması olmadan dolaştığına şahit olunmuştur bu yüzden insanlarla iç içe olmuş biri olarak tanınmıştı. İnsanların sahip olduğu bazı alışkanlıklardan hiç haz etmeyen ünlü kişi almış olduğu ödüllere rağmen oldukça alçakgönüllü bir insandı. Araştırmacı ruhundan vazgeçmeyen ünlü kişi üretmeye ve aynı kalmamaya devam ediyordu. Bu anlamda azmi ve cesaretli oluşu da onun özellikleri arasında sayılan olumlu unsurlardır. Bu anlamda kendisi Türkiye’nin görmüş olduğu tanınmış ve önemli insanlar arasına adını yazdırmıştır.

Bilimsel Çalışmaları Nelerdir?

 • Grupların indirgenmesi ve gösterimi üstüne
 • Osmanlı imparatorluğu üzerine yapmış olduğu çalışmalar
 • Türkiye bilimsel ve teknik araştırma kurumunun ortaya çıkması için ortaya çıkardığı çalışmalar

Eserleri Nelerdir?

 1. Bilimsel devrim ve stratejik anlamı
 2. Mehmet nadir bir eğitim ve bilim öncüsü
 3. Anılar ve düşünceler 2. Cilt
 4. Anılar ve düşünceler 1.cilt
 5. Anılar ve düşünceler 3. Cilt
 6. Üç yüz yılık gecikme tarihi, kültür, bilim ve siyaset üzerine konuşmalar
 7. Bilim konuşmaları
 8. Fikirler ve eylemler tarih, bilim ve siyaset üzerine konuşmalar
 9. Kurultay konuşmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir