Fizik Mühendisi ve Mucit Canan Dağdeviren (1985)

Ülkemizin en genç bilim insanlarından birisi olarak karşımıza çıkan Canan Dağdeviren, henüz genç yaşında göstermiş olduğu bu başarıları ile ismini Türk tarih ve bilimine altın harfler ile kazıdı. Çeşitli ödül ve başarıya layık görülen Canan Dağdeviren’i gelin daha yakından tanıyalım.

Canan Dağdeviren’in Hayatı

4 Mayıs 1985 senesinde gözlerini İstanbul’a açan bu değerli isim, Türk fizik mühendisi ve bilim insanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kocaeli’de ilk ve ortaöğretimini başarı ile tamamlayan Canan Dağdeviren, 2007 senesinde Hacettepe Üniversitesi’nde Fizik Mühendisliği bölümünü de başarı ile tamamladı. Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde yüksek lisansını da güzelce tamamlayan Canan Dağdeviren, ailesi için gurur kaynağı olmuştu. Kazandığı Fulbright bursu ile birlikte UIUC’da yine aynı bölümden doktorasını alan Canan Dağdeviren, bu dönemde pek çok çalışma gerçekleştirdi. 2014 senesinin Aralık ayında doktorasını da başarı ile tamamlayan Canan Dağdeviren, pilsiz çalışabilen kalp çipi ve cilt kanserine duyarlı cihaz geliştirerek ismini duyurabilmeyi başardı. 30 Yaş Altı Bilim İnsanı başlığı altında Forbes’te ismini duyuran bu değerli isim, ülkemiz için onur ve gurur kaynağı oldu. Çocuk yaşlardan beri bilim ile yakından ilgilenen Canan Dağdeviren, bu uğraşlarını boşa çıkarmadı ve günümüzde hala büyük bir başarı ile çalışmakta.

Canan Dağdeviren’in Başarıları

  • Gösterdiği üstün başarılar sonucunda Canan Dağdeviren İllinois Inavasyon Ödülüne layık görüldü.
  • Henüz erken yaşlarda atıldığı başarılar ile beraber Forbes dergisinin “30 yaşında genç 30 bilim insanı” listesine girmeye layık görüldü.
  • Yine gösterdiği üstün başarıları sebebi ile Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyeliğine layık görüldü.
  • Erken yaşında gösterdiği üstün başarıları sebebi ile MIT Technology Review’un her sene derlemiş olduğu 35 yaş altı mucitler listesinde yer almayı başarmıştır.

Yazmış olduğumuz bu yazımızda, ülkemizin en genç değerlerinden biri olarak karşımıza çıkan Canan Dağdeviren’den detaylı bir biçimde bahsetmeye çalıştık. Henüz erken yaşlarda bilim insanı unvanına layık görülen bu değerli isim ile ilgili yazdıklarımız, umuyoruz ki sizler için faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir