Fizikçi Mete Atatüre (1975- 45 Yaşında)

Metin Atatüre Kimdir?

Mete Atatüre, 1975 yılında Kayseri’ de dünyaya gelmiştir. Babası bir siyasetçi annesi de ressamdır. Annesi ve babasının sohbetleri genellikle bilim ve sanat alanında olmuş ve dolayısıyla Metin de bu sohbetten etkilenmiştir. Metin Atatüre, babasının siyasetçi olması nedeniye sürekli okul değiştirmek zorunda kalmıştır. Dolayısıyla ilkokul eğitimini dört okulda tamamlamıştır. İlkokul eğitimini tamamladıktan sonra anne ve babasıyla beraber Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmışlardır. Ortaokul eğitimini de burada tamamlamıştır. Mete Atatüre, burada okul çağındayken fizik dersini hiç sevmemektedir. Bunun farkında olan fizik öğretmeni ise Mete’ye bir kitap vererek onun fizik alanına ilgisini çekmeye çalışmıştır. Bunun sonucunda ise fizik öğretmeni verdiği kitaptan Mete’yi özel bir sınava tabi tutacaktır. Mete, eğer ki bu sınavu başarıyla verirse, öğretmeni onu o dönem boyunca hem fizik dersine almayacak hem de fizik sınavlarına tabi tutmayacaktı. Mete, öğretmeninin vardiği kitabı okumaya ön yargıyla başlamıştır. Ancak sandığının aksine sıkıcı bir kitap değil aksine bir nükleer projesinin yöneticisinin hayatını anlatan eğlenceli bir kitaptır. Kitabı okuduktan sonra, sınava giren Mete Atatüre, sınavdan başarısız olmuştur. Ancak bunun yanı sıra sevmediği fizik dersini sevmeye ve  bu derse ilgi duymaya başlamıştır. Bu kitap sonucu fiziğe ve özellikle kuantuma ilgi duymaya başlamıştır. Bazı kaynaklar ise bu hikayenin, Mete Atatüre’nin fizik dersine ilgisiz olmasından kaynaklanmadığını söylemektedir. Başka bir söylentiye göre, Mete Atatüre, fiziğe zaten ilgi duyduğu ve fizik sınavlarını oldukça kolay geçebiliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Fizik dersini dinlemeden ve derse katılmadan fizik sınavlarını başarıyla geçmektedir. Ancak dersi zaten yapabildiği için, fizik dersinde dersi dinlemeyip ses çıkardığı için, hocası Mete ile bir anlaşma yapmaya karar vermiş ve ona kitao vermiştir. Bu iki farklı hikayenin hangisi doğru bilinmez ama, Mete Atatüre’nin daha sonra fiziğe yoğun ilgi duyduğunu söylemek mümkündür.

Amerika’da ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra ise lise eğitimini almak için Türkiye’ye dönmek zorunda kalmıştır. Türkiye’ye döndüğünde ise yıllardır hayalini kurduğu pilot olma hayalini bir kenara bırakıp fizikçi olmaya karar vermiştir. Bunun için ise ilk olarak Bilkent Üniversitesi’ni kazanmıştır. Burada fizik bölümünde lisans eğitimini 1998 yılında tamamlamıştır. Lisans eğitimindeki üstün başarısından sonra Amerika’da Boston Üniversite’sine gitmiştir. Burada doktorasını yapmaya başlamıştır. Doktora eğitimini de tamamladıktan sonra 2002 yılında araştırmacı olarak İsviçre’ye gidip görev yapmaya başlamıştır. Burada hemşehri olan bilim insanı Ataç İmamoğlu ile beraber ortak grupta çalışmışlardır. İsviçre’deki beş yıldan sonra 2007 yılına gelindiğinde ise İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde görev yapmaya başlamıştır. Bu üniversitede doçentlik eğitimini tamamlamış ve kendisine 15 kişiden oluşan bir çalışma grubu oluşturmuş, bilimsel çalışmalarını bu grupla yürütmüştür. Kuantum fiziğiyle ilgili çalışmalarına devam eden Mete Atatüre, 2015 yılına geldiğinde, Cambridge Üniversitesi’nde profesör statüsüne yükselmeyi başarmıştır.

Metin Atatüre, yaptığı çalışmalar ve üstün başarılar sayesinde “Türk Einstein” lakabına sahip olmuştur. 1981 senesinde ünlü bilim insanları ve fizikçiler bir teori geliştirmiştir. Bu teori, karanlık ve ışıksız bir ortamda dahi ışığın bir gürültüsü olduğunu hatta bu gürültünün bazı zamanlar artıp bazı zamanlar azaldığı yönündedir. O günden beri bu teroriyi birçok fizikçi ve bilim insanı kanıtlamaya çalışmaktadır. Metin Atatüre ve çalışma arkadaşları, bu çalışması sayesinde “süper atom”u keşfetmeyi başarmıştır. Bu atomun keşfinden sonra yıllardır açıklanamayan bu teori açıklanmıştır. Bu başarı sayesinde ışığın kuantum gürültüsü ortaya çıkarılmıştır. Başta bilim dünyası olmak üzere tüm insanlığı şaşırtan ve imkansız bir proje olarak anılan “Işık seviyesinin gürültülü ölçümü”nün imkansız olan teorisi kanıtlanmış ve belirsizlik ortadan kaldırılmıştır. Bu üstün başarıyı sağlayan ise Türk fizikçi Metin Atatüre ve çalışma arkadaşları olmuştur. Bu başarı sayesinde tarihe adını yazdırmayı başarmış ve geçmişte eğitim aldığı Bilkent Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi resmi sitelerinde bu üstün başarı ilan edilmiştir.

Metin Atatüre’nin Çalıştığı Dallar:

Kuantum fiziği.

Metin Atatüre’nin İnsanlığa Faydaları:

Bilim dünyasına imkansız olarak nitelendirilen “Işık seviyesinin gürültü ölçümünü” başararak, fizik dünyasına adını yazdırmayı başarmıştır.

Metin Atatüre’nin Kazandığı Ödüller:

Atatüre, ışık seviyesinin gürültüsünü ölçerek dünyada bir ilki başarmış ve adını tarih yazdırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir