Masatoşi Gündüz İkeda

Masatoşi Gündüz İkeda, 25 Şubat 1926 Tokyo doğumlu olan ve 9 Şubat 2003’te Ankara’da vefat eden Japon asıllı olan Türk bilim insanıdır. İkeda, bilim dünyasında cebirsel sayılara yaptığı katkılar ile tanınmaktadır. 1948 yılında Osaka Üniversitesi’nde Matematik bölümünde lisans eğitimi almıştır. 1953 yılında doktor unvanı, 1955 yılında da doçent unvanını alan İkeda, matematik alanından pek çok araştırma ve çalışma yapmıştır. 1957 ile 1959 yılları arasında Almanya’ya giden ve Hamburg Üniversitesi’nde eğitim alan, Helmunt Hasse’nin yanına girerek araştırmalar gerçekleştirmiştir.  İkeda daha sonra Helmunt Hasse’nin tavsiyesi ile 1960 yılında Türkiye’ye gelmiştir ve İzmir’de bulunan Ege Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi’nde istatistik derslerine girmeye başlamıştır. 1961 yılında da yine Ege Üniversitesi’ndeki fen fakültesinde yabancı uzman olarak atanmıştır.

Masatoşi Gündüz İkeda Kimdir?

1964 yılında Türk uyruğuna geçiş yapan Masatoşi Gündüz İkeda, 1965 senesinde doçentliğini almış ve 1966 senesinde de profesörlük unvanına sahip olmuştur. ege Üniversitesi’nden aldığı izin ile birlikte bir yıllığına Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne gitmiştir ve 1968 yılında dersler vermiştir. İkeda, Ege Üniversitesi’nde aldığı bir yıllık iznin bitmesinin sonrasında ODTÜ’nün sürekli kadrosuna geçiş yapmıştır. İkeda, Hamburg Üniversitesi’nde eğitim alırken burada Türk asıllı Emel Ardor ile tanışmıştır ve bir evlilik yapmıştır. Emel Ardor da İkeda gibi matematikçidir.

Masatoşi Gündüz İkeda farklı zamanlarda, farklı üniversitelere konuk öğretim üyesi olarak gitmiş ve burada dersler vermiştir. Bu üniversiteler arasında ABD’de bulunan California Üniversitesi, Ürdün’de bulunan Yermuk Üniversitesi ve Hamburg Üniversitesi yer almaktadır. Princeton’da bulunan Yüksek Araştırma Enstitüsü’nde 1976 yılında araştırmacı olarak çalışan İkeda ayrıca Türkiye’de Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nda yani TÜBİTAK’ta da Temel Bilimler Araştırma Kurumu’nda bulunmuştur. Ayrıca ODTÜ’de Pür Matematik Araştırma Ünitesi’nde de başkanlık görevini yürütmüştür. Masatoşi Gündüz İkeda sayılar kuramı ve cebire sağladığı katkılar nedeniyle 1979 senesinde TÜBİTAK’tan Bilim Ödülü’nü almaya ak kazanmıştır.

Masatoşi Gündüz İkeda Japonya’da yaşadığı zamanlarda grupların matrisle gösterimi ile birlikte halkalar kuramının üzerinde çalışmalar yapmıştır. Daha sonra yıl 1970’i gösterdiğinde ise cebirsel sayılara yönelmiştir ve rasyonel sayılar ile ilgili olarak çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Dünyaca bilinen ve matematik bilimi alanında önem arz eden dergilerden biri olan Crelle’s Journal’da İkeda’nın bir çalışması yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir