Profesör Doktor Feryal Özel

Astrofizik alanında profesör unvanına kavuşmuş olan ünlü bir şahsiyettir. Kendisi Arizona üniversitesinde bu bölümde devam etmektedir. 27 Mayıs 1975 tarihinde dünyaya gözlerini açan ünlü kadın ailesinin  doktor olması yönünden oldukça şanslıdır. Bu okul Üsküdar’da yer alan donanımlı bir lise olmasıyla bilinmektedir. 1996 senesinde New York’ta yer alan okulunu tamamlamıştır. Bu okulun ismi Colombia Üniversitesidir. Burada Fizik ile uygulamalı matematik eğitimini alan ünlü kişi derece alarak okuldan mezun olmuştur. Yine yüksek lisansını fizik bölümünde tamamlamıştır ve bunu da yurt dışında gerçekleştirmiştir. Kopenhag’da bu eğitimini tamamlayan ünlü kişi daha sonra Amerika birleşik devletlerine gelmiştir. Doktorasını Harvard üniversitesinde tamamlamak için bu okula giriş yapmıştır. Yalnız bu işini astrofizik üzerinde yoğunlaştırmıştır ve bu şekilde eğitimini noktalamıştır. Yazmış olduğu tez birçok kişi tarafından konuşuldu ve herkes onun tezinden bahsetmeye başladı. Evleneceği kişiyle Harvard Üniversitesinde karşı karşıya geldi. Kendisi Yunanlı bir bey olup onunla Amerika’nın New York şehrinde dünya evine girmiştir. Eğitimini iyi okullarda tamamlayan ünlü kişi aldığı eğitimin karşılığını pek çok bilimsel araştırmasıyla ortaya koymayı başarmıştır.

Hubble Fellow ismini alması doktora programını tamamlamadan hemen önce gerçekleşti. Çünkü burada ınstitute for Advanced Study’de görev almıştır. Yine pek çok kurum ve kuruluşta görev almış bazı projelerin aranan ismi haline gelmiştir. Kendisi pek çok uluslararası projelerin içinde bulunarak önemli detayları fark etmiştir. Ayrıca bilim dünyasında önemli katkılar bulunduran ünlü kişi aynı zamanda Nasa ileri araştırmalar enstitüsünde çalışma fırsatına erişmiştir. Burada 2002 senesinden itibaren 3 sene görev alan ünlü kişi profesör farklı zamanlarda çeşitli unvanlara sahip olmuştur. Doçent olması 2003 senesinde  gerçekleşen ünlü  kişi aynı zamanda bundan önce de doktorluğunu tamamlamıştır. Kendisini bilime ve yeniliğe ayıran Feryal Özel gözlem yeteneğini kullanmayı sevmektedir ve işinde bunu sık sık yapmaktadır. Uzay alanında ve genel olarak astronomide önemli işler başaran ünlü insan dünyada pek çok insanın yapmaya cesaret edemeyeceği girişimlere kalkışmıştır. Bu anlamda yeniliğe açık ve bilgiye oldukça doyumsuz bir profesördür.

Onun büyük fikirler listesinde yer alması da ne kadar önemli bir kişi olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Çünkü b listede pek çok önemli bilim insanı ve dünyada en tanınmış insanlar yer almaktadır. Bu yüzden herkesin tanıdığı başarılı bilim insanlarıyla bir arada bulunması onun ününe ün katmasını sağlamıştır. Eğitim aldığı üniversitelerden birinde hala ders veren ünlü profesör fizik e astronomi alanında oldukça gelişim göstermiştir. Öğrencilerine bu anlamda altın değerinde bilgiler sunan ünlü kişi araştırmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Üye olarak bilim akademisinde yer alan Feryal Özel Türkiye’nin sahip olduğu ender değerlerden bir tanesidir. Kendisi ülkemizi birçok yerde gururla temsil etmekten geri kalmamış başarılı bir fizikçidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir