Sinan Keten Kimdir

Sinan Keten İstanbul’da doğup büyümüştür. Orta öğretimi ve Liseyi Robert Kolejinde okumuştur. Başarısında en büyük rolü alan annesi ve diğer aile üyelerini belirten Sinan Keten ‘mutluluğumu ve başarımı aileme borçluyum’ diyor. Hatta rahmetli Anneannesi küçükken gözlük taktığı için torununa sürekli ‘profesör’ diye hitap edermiş. Lise ve Üniversite çağlarında Enstürüman olarak bateri çalan Sinan Keten spora’da oldukça düşkündür ve düzenli olarak spora zaman ayırır. Bateri konusunda kendini geliştiren Sinan Keten MIT’de caz orkestra grubunda çalmıştır. Doktorası devam ederken okulunu asla ihmal etmez ve boş da kalan zamanlarında caz davulu eğitimi almıştır. Pek çok caz orkestrasında konserler vermiştir. 2005 yılında Boğaziçi üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden Mezun olmuş Daha sonra yüksek lisans ve doktora olarak (MIT) Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde eğitimine devam etmiştir. Yüksek lisansını ve doktorasını tamamladıktan sonra Northwestern Üniversitesinde öğretim üyeliğinde çalışmış ve çok daha fazlasını yaparak sınırları zorlayan Sinan Keten Uluslararası alanda yayınlanan dergilerde bir çok makalesi mevcuttur.

Amerika Birleşik Devletlerinin En Prestijli Ödülünü Aldi

2015 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde ‘genç araştırmacılar ödünü almaya hak kazanmıştır. Araştırmalarının asıl konusu Doğadaki  malzemeler ve tasarım ilkeleri üzerinedir. Öğrendiği bilgilerle Mühendislik malzemelerine çevrilecektir. Amerikanın en eski başkanı Bill Clintonun başlattığı ödül törenleri 1996 yılından beri sürdürülmeye devam etmektedir. Bilim İnsanlarına verilen onur nişanı niteliğini taşımaktadır. Obama da enerji, eğitim, savunma ve istihbarat konularında araştırma yapan Bilim insanlarından 102 genç Bilim insanını seçmiş ve aralarında Sinan Keten de bulunmaktadır. Sinan Keten savunma dalında onurlandırılarak Beyaz sarayda ödülünü almaya hak kazanmıştır. Savunma dalında kendini geliştiren Sinan Keten adını tüm dünyaya duyurmayı başarmış ve daha genç yaşta bu başarısından dolayı oldukça önemli pozisyonlarda görev almıştır. Okulunun bitmesinin hemen ardından öğretim üyeline başlayan sinan keten genç Bilim Adamları arasında yerini almıştır

 

Sinnan Ketenin Aldiği Ödüller Ve Yaptiği Araştirmalar

  • Deniz Kuvetlerinden ödül aldı
  • Genç bilim insanları başkanlık kariyer ödülü aldı
  • Doktora yıllarında Örümcek ipeği ile ilgili çalışmalar yaptı
  • Temel ve Malzeme birimleri ile ilgili çalışmalar yaptı
  • Polimor ve bio malzemeleri ile ilgili çalışmalar yaptı
  • Ipek ve doğadaki başka proteinlerle ilgili çalışmalar yaptı
  • Ulusal Bilim Vakfı ve Savunma Bakanlığı tarafından proje ve ödüller aldı

Doktora çalışmalarından beri yaklaşık 10 seneyi aşkın bir süre ile Amerika Birleşik Devletlerinde Biyo malzemeler ve polimerlerin bilgisayarlar aracılığı ile tasarlanmasıyla ilgili çalışmalar yapmıştır.

Sinan Ketenin en çok önemsediği ilkelerinden biri ise İnsanlığa faydalı olmak ve öğrendiği tüm bilgileri bir sonraki nesile aktarıp yaygınlaştırmaktır. Kariyer hayatı boyunca her zaman çok çalışan ve en önemli olan şeyin çalışmak, araştırmak, sorgulamak, olduğunu dile getiren Sinan Ketenin adını muhtemelen ilerleyen yıllarda çok daha fazla duyacağız. Başarıları hayalleri çalışkanlığı ve zekası ile yeni nesile ilham olmaya çalışan herkesin bir yerlere gelip birşeyler başarabilmesi için ilham kaynağı olan Sinan Keten kendi ekibinde çalışan 10 arkadaşı da dahil olmak üzere bir çok gencin hayallerine dokunmak. Zaferin aslında çok da uzakta olmadığını emek verirsek herşeyi başarabileceğimizi hayatımıza sınır koymamamız gerektiğinin de altını çizerek bize yol gösterdiğini ve göstermeye de devam edeceğinden eminiz. Herşeyin güzel bir eğitimle başladığını ve aileninde çok büyük bir etken olduğunu Sinan Keten’in sözleriyle benseyip hayat çizgimizi o yolda çizmek dileği ile iyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir