Sosyolog Şerif Mardin (1927- 2017)

Eğitim hayatını başarı ile tamamlamış olan Sosyolog Şerif Mardin, ülkemizin önemli bilim insanları bakımından önde gelen isimlerindendir. Yaşamı boyunca daima başarı kaydetmiş olan Sosyolog Şerif Mardin, yazdığı kitaplar ve yaptığı çalışmalar ile büyük ses getirmeyi başarmıştır. Dilerseniz bu değerli ismi daha yakından tanıyalım.

Sosyolog Şerif Mardin’in Hayatı

1927 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Sosyolog Şerif Mardin, sosyolog ve siyaset bilimcisi olarak bilinmektedir. İlk ve ortaöğretimini başarı ile tamamlayan Sosyolog Şerif Mardin, Galatasaray Lise’sinde başlamış olduğu lise öğrenimini yarıda bırakarak Amerika Birleşik Devletleri’nde devam ettirdi. Hz. Muhammed’in torunu olan Hüseyin’e kadar kan bağının bulunduğu iddia edilen Sosyolog Şerif Mardin, Mardinizade ailesine mensup olması ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Betül Mardin ve Arif Mardin ile kuzen olduğu bilinen Sosyolog Şerif Mardin, tıpkı kuzenleri gibi oldukça büyük işler yapmış saygın bir insandır. Stanford Üniversitesi’ne başlayan Sosyolog Şerif Mardin, buradaki eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra Johns Hopkins Üniversite’sinde yüksek lisansını yapmayı da ihmal etmedi. 13 sene Ankara Üniversite’sinde hocalık yapan Sosyolog Şerif Mardin, Boğaziçi Üniversitesi’nde de İktisadi İdari Bilimler Fakültesi kurucusu, Sosyoloji Bölümü başkanı olarak hep anılmaktadır. Bununla beraber saymakla bitmeyecek kadar eğitim başarısı gösteren Sosyolog Şerif Mardin, ölümünün üzerinden seneler geçse de bu gün hala büyük bir sevgi ve saygı ile anılmaktadır.

Sosyolog Şerif Mardin’in Akademik Çalışmaları

1993 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin yaptığı ödül töreninde Yılın Bilim İnsanı Ödülüne layık görülen Sosyolog Şerif Mardin, 1967 ile 1970 senelerinde TSBD kurucu başkanlığı yapması ile de büyük bir ses getirmiştir. 1994 senesinde YDH kurucu üyesi olarak karşımıza çıkan Sosyolog Şerif Mardin, siyaset ile de bir dönem yakından ilgilenmiştir. Çeşitli pek çok önemli üniversitede görev alan Sosyolog Şerif Mardin, bu gün pek çok öğrenci tarafından büyük bir sevgi ve saygı ile anılmaktadır.

Sosyolog Şerif Mardin’in Ölümü

6 Eylül 2017 senesinde hayata gözlerini yuman Sosyolog Şerif Mardin, Yeniköy Camii’nde son yolculuğuna uğurlandı ve bugün bu değerli insanın mezarı Kilyos Mezarlığı’ndadır.

Sosyolog Şerif Mardin’in Eserleri

  • 2006 – Religion, Society and Modernity in Türkey
  • Din ve İdeoloji
  • Yeni Osmanlı Düşüncesinin Doğuşu
  • İdeoloji
  • Türkiye’de Toplum ve Siyaset
  • Bediüzzaman Said Nursi Olayı – Modern Türkiye’de Din ve Toplumsal Değişim
  • Türkiye’de Toplum ve Siyaset
  • 1895 – 1908 Jön Türklerin Siyasi Fikirleri
  • Türk Modernleşmesi
  • Siyasal ve Sosyal Bilimler

Yazmış olduğumu buz yazımızda Sosyolog Şerif Mardin hakkında detaylı pek çok bilgiye yer vermeye çalıştık, ülkesi için daima faydalı olmuş olan bu insan hakkında yazdığımız bilgiler umuyoruz ki sizlere de fayda sağlamıştır, sağlıcakla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir