Tıp Doktoru Türkan Saylan (1935-2009)

Türkan Saylan Kimdir?

Ünlü doktor Türkan Saylan, 1935 yılında doğmuştur. Doğduğu yer İstanbul’dur. Babası Türk müteahhit Fasih Galip bey, annesi de İsviçreli Lila Mina Raiman’dır. Türkan Saylan, kendisiyle beraber beş kardeştir. Beş kardeşin en büyüğü Türkan’dır. İlkokuldan lisans eğitimine kadar, yaklaşık bütün eğitimini İstabbul’da tamamlamıştır. 1946 yılında ilkokul, 1953 yılında liseyi bitirmiştir. Oldukça başarılı bir öğrenci olan Türekn Saylan, lisans eğitimini ise yine İstanbul’da İstanbul Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Burada tıp fakültesinden 1963 yılında mezun olmuştur. Mezun olduktan 5 yıl sonra ise yine İstanbul Üniversitesi’nde  dermatoloji anabilim dalında görev yapmaya başalmıştır. Burada sağladığı üstün başarı sayesinde İngiltere’den burs almaya hak kazanmıştır. 1971 yılında ise kazandığı burs sayesinde İngiltere’ye gitmeyi başarmıştır. Burada oldukça nitelikli eğitim almıştır. İki yıl sonra doçent olmaya hak kazanmıştır. Eğitimini tamamladıktan yaklaşık üç yıl sonra Fransa’ya gitmiş ve orada çalışmalarına devam etmiştir. Burada iki yıl çalıştıktan sonra yeniden İngiltere’ye dönmüş ve kısa süreli olarak çalışmalarına devam etmiş ve profesör unvanını kazanmıştır.

İstanbul Üniversitesi’nde dermatoloji dalının başkanlığını yaptığı dönemde aynı zamanda Lepra Araştırma Merkezi’nde yöneticilik görevini üstlenmiştir. Özellikle 1976 yılında lepra alanındaki çalışmalarına yoğunluk vermiştir. En sonunda Leprayla Savaş Derneği’nin ve İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma  ve Uygulama Merkezi’nin kuruculuğunu üstlenmiştir. Bunun dışında, eski lisesi olan Kandilli Lisesi’nin de vakfının kuruculuğunun üstlenmiştir. Birbirinden farklı derneklerin kuruculuğunu ve üyeliğini yapan Saylan, birbirinden farklı ödüllere de layık görülmüştür.

Saylan, 51 yaşına geldiğinde Hindistan’da bid ödüle layık görülmüştür. Bu ödülü aldığı yıldan 2006 yılına kadar WHO (Dünya Sağlık Örgütü)’nde lepra konularının danışmanlık görevini üstlenmiştir. Lepra alanında kurulan birçok derneğe üye ve birçok derneğin de kurucusudur. Birbirinden farklı laboratuvar ve polikiliniklerin kurulmasına da öncülük eden Saylan, gönüllü olarak lepra alanında başhekimliği görevini de üstlenmiştir. Daha sonra ise lisans eğitimini tamamladığı İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak uzun süre görev yapmış ve yine buradaki görevinden sonra emekli olmuştur. Türkan Saylan’ı o dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu’na üye olarak seçmiştir. Yine döneminde Cumhurbaşkanı olan Ahmet Necdet Sezer tarafından da YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu)’e üye olarak seçilmiştir.

Hayatı boyunca durmadan çalışmış, sürekli eserler vermiş olan ünlü doktor Türkan Saylan, yaklaşık 450 eser ortaya çıkarmıştır. Bu eserlerin bazıları yurtdışındaki dergilerde yayınlanmaya layık görülmüştür. Akademik hayatına çok önem veren Türkan Saylan, 1957

Yılında dünya evine girmiştir. İki çocuk sahibi olmayı başaran Saylan, hayatının son yıllarında meme kanseriyle mücadele etmek zorunda kalmıştır. Ancak daha fazla savaşamayan Saylan, 2009 yılında 74 yaşındayken hayata gözlerini kapamıştır. 74 yıllık hayatında durmadan çalışmalar yapan ve aktif olarak derneklerde çalışan Saylan, Türkiye’nin tıp caimasına oldukça değerli bir isim konumundadır.

Türkan Saylan’ın Çalıştığı Dallar:

Tıp, lepra(cüzzam).

Türkan Saylan’ın İnsanlığa Faydaları:

Başta lepra olmak üzere birçok hastalık üzerine çalışmalar yaparak bilime katkı sağlamıştır. Tıp alanındaki çalışmalarının yanı sıra, halk için oldukça yararlı olan birçok derneğin üyeliğinde bulunmuş ve kuruculuğunu üstlenmiştir.

Türkan Saylan’ın Kazandığı Ödüller:

 1. Atatürk İlke ve Devrimleri Ödülü
 2. Ülkemizde Yılın Kadını Ödülü
 3. Melvin JonesÖdülü
 4. Atatürkçü Düşünceye Hizmet Ödülü
 5. Kuvayi Milliye Ödülü
 6. Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği
 7. Atatürk Ödülü
 8. Fahrettin Kerim Gökay Ödülü
 9. Türkiye Ziraatçiler Birliği Dayanışma Ödülü
 10. 75. Yıl Ödülü” Türk Kadınlar Birliği Şişli Şb.
 11. Uğur Mumcu – Muammer Aksoy Ödülü
 12. Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi Onur Ödülü
 13. Foyer des Artistes Kurumu Ödülü
 14.  Sanat Kurumu Onur Ödülü
 15. Atatürk / Çağdaşlık Ödülü
 16. Üstün Hizmet Ödülü
 17. Eğitim Ödülü
 18. 100. Yıl Mesleki Başarı Ödülü
 19.  İnsan Hakları Ödülü
 20. Türkiye’nin En İyi Eğitimcisi Ödülü
 21. Yılın En Yürekli Kadını Ödülü
 22. Puduhepa Ödülü
 23. Meslek Hizmetleri Ödülü
 24. Toplumsal Barış Ödülü
 25. İnsan Hakları, Demokrasi
 26. İnsan Hakları Demokrasi Barış ve Dayanışma Ödülü
 27. İyi Kalpli Ol Ödül
 28. Yılın Başarılı İş Kadınları Ödülü
 29. ÇEK Eğitim Ödülü
 30. Vehbi Koç Ödülü
 31. Aydın İnsan Onur Ödülü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir