Zehra Sayers

Kadınların ortaya koyduğu projeler kapsamında adından sıkça söz ettiren ünlü kişi birçok insana esin kaynağı olmuştur. Yenilik ortaya koymaya ve farklı projeler üretmeye birçok insanı teşvik eden ünlü kişi en çok da kadınların onun izinden ilerlemesini sağlamıştır. Kendisi bir mimar olmakla beraber bu alanda oldukça başarılı bir kadındır ve yeniliklere daima açık tavrıyla dikkatleri her zaman üzerine çekmiştir. Esin kaynağı olarak karşımıza çıkan kadınlardan meydana gelen bir listede dünyanın her yerinden pek çok kadın yer almaktadır. Bu liste BBC tarafından ortaya konmuştur ve geçen sene meydana getirilmiştir. Aynı zamanda etkili çalışmaları açısından bu kadınların tanınması sağlanmış ve tüm dünya kadının bilimsel anlamdaki gücüne de şahit olmuştur. Senelerdir var olan kadın ve erkek tartışmalarına bu tarz bir listeyle yerinde bir cevap verildiği düşünülmektedir. Zehra Sayers gibi pek çok kadın isteyince pek çok farklı proje geliştirme imkanına sahiptir ve insanlığa fayda sağlama açısından oldukça önemli bir konumda durmaktadır. Kendisi bu listenin içerisine girerek Türkiye’yi gururlandırmış bir kadın olup bu durum tüm kadınların bu alanda işler başarması yönünde hırslanmasını sağlamıştır. Çünkü kadınlar genel olarak çok güçlü varlıklardır ve onların sahip olduğu yetenekler bilim alanında da söz sahibi olmalıdır. Belki de insanlığın tarihini değiştirecek ve pek çok yararlı yeniliğe imza atacak binlerce kadın Zehra Sayers’ten esinlenerek kabiliyetinin farkına varacaktır.

Kendisi moleküler biyoloji ve biyofizik alanında çalışmaktadır. Bu bölümde profesör unvanına kavuşan ünlü kişi mesleğine öğretim üyesi olarak devam etmektedir. Mühendislik ve doğa bilimleri fakültesinde öğretmen olarak bulunan bu kadın pek çok öğrencisine yardımcı olmaktadır. Sabancı üniversitesinde çalışmasıyla beraber orada var olan öğrencilerin bu alandaki ilgisine de yön göstermektedir. Farklı araştırma laboratuvarlarının kuruluş aşamasında söz sahibi olan Zehra Sayers aynı zamanda deneysel yolların gelişmesi açısından da projelere ortak olmuştur. Bilimsel danışma komitesinde bulunmuştur ve buranın çalışmalarında söz sahibi olarak laboratuvarlar hakkındaki görüşleri dinlemiştir. Burada başkan olarak bulunan ünlü kişi Amerika birleşik devletlerinde yer alan bazı derneklerin tebriğini kazanmıştır. Bilimde diplomasi ödülünün sahibi olan ünlü profesör fizik bölümünü Boğaziçi üniversitesinde tamamlayarak eğitimini devam ettirmiştir.  Doktorasını biyofizik alanında yapmıştır ve bunu yapmak için de yurtdışına gitmiştir. Londra’da da bu eğitimini tamamlamıştır ve başarılı bir fizikçi olarak hayata tekrar atılmıştır.

Pek çok bilimsel çalışmaya imza atan ünlü profesör aynı zamanda pek çok laboratuvar ve araştırma projesinde üye olarak çalışmaktadır. Pek çok araştırma ve proje geliştirme kurumunda üyeliği bulunan ünlü kişi başarıları dolayısıyla pek çok kuruluşun desteğini kazanmıştır. Farklı ödüllere sahip olması ve özellikle bilim alanında insanların takdirini kazanması onun ne kadar başarılı bir kadın olduğunu ileri sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir